blog-detay.php1 Bildirim Gönderme (Push Notification) Servisi | Blog AdresGezgini

BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bildirim Gönderme (Push Notification) Servisi Yazılımı ve Kurulumu

Bildirim Gönderme (Push Notification) Servisi Yazılımı ve Kurulumu

Bildirim Gönderme (Push Notification) Servisi Yazılımı ve Kurulumu

Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte gün içinde sürekli bildirimler almaya başladık. Artık kurumsal işletmeler de web sayfaları üzerinden bildirim göndermek, takipçilerine kampanyalarını duyurmak veya kendilerini hatırlatmak için bildirim servislerini kullanmaya başladılar. Aşağıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz gibi biz de AdresGezgini olarak bildirim servislerini uzun zamandır kullanmaktayız. Bu yazımızda size bildirim servislerini tanıtacak ve avantajlarından bahsedeceğiz. 

Tarayıcı Bildirimi Nedir? Bildirim Göndermek Ne İşe Yarar?

İşletmenizin internet sitesine giren, sizi takip etmek isteyen ve size izin veren kullanıcılara dönemsel kampanyalarınızı veya sizinle alakalı haberleri paylaşabileceğiniz bir sistemdir. Bildirim gönderimi yaptığınızda kullanıcılar tarayıcılarında bir pop-up penceresi görürler. Kullanıcılar eğer o anda tarayıcıda sörf yapmıyorsa, bildirim yazılımı o kullanıcı tarayıcısını açıp internette gezinti yaparken bildirimi gönderir.      

Bildirim Servisi Yazılımları Nasıl Kurulur? Önerilerimiz Nelerdir?

En bilinen yazılımlardan bazılarını tavsiye edersek Onesignal, Pushcrew, Foxpush, Pushengage, Frizbit olarak sıralayabiliriz. Yazılımların ücretleri genelde hesabınıza kayıtlı olacak kullanıcı sayısı ile birlikte artmaktadır, başlangıç paketleri için aylık ortalama 50 ila 100 dolar arası diyebiliriz. Bu servislerden Onesignal tamamen ücretsiz bir servistir fakat bu yazılımın kurulumu ve özelleştirme yapılması diğerlerine göre daha zordur. Eğer teknik konulardan, web sitesinin kodlarını değiştirmekten biraz anlıyorsanız Onesignal’i rahatlıkla kurup ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Genelde bu yazılımları kurmanız için ilgili sitelerden bir hesap oluşturduktan sonra internet sitenize bir kod eklemeniz ve gene seçtiğiniz yazılımın size kurulum aşamasında verdiği 2-3 dosyayı FTP’den internet sitenize yüklemeniz gerekmektedir. Bu noktadan sonra kurulum işlemi tamamlanır ve kayıt almaya başlayabilirsiniz.   

Bildirim Mesajı Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle site ziyaretçilerinize çok sık bildirim göndermenizi önermeyiz çünkü ziyaretçiler bir süre sonra bundan sıkılıp size verdikleri izini geri alacaklardır. Haftada bir veya 15 günde bir bildirim ideal olacaktır.
  • Bildirimlerinizde mutlaka bir link kullanın, amacınız kullanıcıya hatırlatma yapmak ve bir link aracılığıyla sitenizi tekrar ziyaret etmesini sağlamaktır.
  • Bildirim gönderirken test yapmayı unutmayın. 
  • Harf sınırlarına, bildiriminizin nasıl göründüğüne mutlaka dikkat edin.
  • son olarak mesajınızı olabildiğince kısa ve etkili şekilde vermeye çalışın.  
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap