BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Alışveriş Reklamlarının Arama Sonuçlarının Üzerinden Kalkmasının Etkileri

Alışveriş Reklamlarının Arama Sonuçlarının Üzerinden Kalkmasının Etkileri

Alışveriş Reklamlarının Arama Sonuçlarının Üzerinden Kalkmasının Etkileri

Bilindiği üzere Google rekabet kurulunun düzenlemelerine yerel bir çözüm uydurmayı denemek yerine Alışveriş reklamlarını arama sonuçlarının üst kısmından kaldırmayı tercih etmiş ve bu uygulamayı 10 Ağustos tarihinden itibaren hayata geçirmişti. Mevcut durumda alışveriş reklamlarına arama sonuçlarındaki "Alışveriş" butonunu tıklayarak ulaşmak mümkün olsa pratikte bu şekilde ulaşmak kullanıcıların pek kullandığı bir yöntem değil.

15-20 günlük analizlerimizde bu durumun alışveriş reklamlarını kullanan işletmeler için önemli trafik düşüşlerine yol açtığını gözlemledik. Diğer reklam türlerine göre dönüşüm oranı çok yüksek olan alışveriş kampanyalarının kısıtlanması işletmelerin ortalama reklam performanslarını da olumsuz etki etmiş görünüyor.

10 Ağustos'tan sonra, gözden kaçırılmaması gereken ve yakından analiz edilmesi gereken ikinci bir kampanya türü de "Akıllı Alışveriş" reklam kampanyalarıdır. Bilindiği üzere akıllı alışveriş kampanyaları hem arama ağında hem de görüntülü reklam ağında hibrit bir şekilde yayınlanmaktadır.

Akıllı alışveriş kampanyalarının arama ağından alacağı pay ve trafik son düzenlemeden sonra önemli oranda azaldığı için bu kampanya türünde de önemli performans düşüşleri gözlenebilir. Reklam yapılan ürün/hizmet görüntülü reklam ağına uygun değilse bu kampanyanın performansı yakından takip edilmelidir. Özellikle insanların sadece ihtiyaç halinde satın aldığı ürünler (Yedek parça, sarf malzemeler vb.) görüntülü reklam ağında performans sağlamayabilir.

 

Alışveriş reklamlarının Türkiye'de yeniden yayınlanabilmesi temennisiyle.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Dr. Bora Mocan tarafından yayınlanmıştır.

Bora Mocan, 1976 yılında İzmir'de doğmuştur. Ege Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimi almıştır. Doktora çalışmalarını Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tamamlayan Mocan, AdresGezgini kurucu ortaklarındandır. https://www.adresgezgini.com/hakkimizda/ekibimiz/bora-mocan

Yorum Yap