BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Arama Hunilerinde Yeni Özellikler

AdWords Arama Hunilerinde Yeni Özellikler

AdWords Dönüşümler'de Mart 2010’da hizmete giren yeni rapor grubu Arama Hunileri (Search Funnels), reklamverenlerden çok olumlu tepkiler aldı. Reklamverenler artık son tıklamanın ötesindeki dönüşümün yollarını öğrenmeye başlıyor ve yeni sistemle müşterilerin dönüştürmeden önce gördükleri ve/veya tıkladıkları yardımcı anahtar kelimelere ve reklamlara kredi verebiliyorlar. Her bir satın alma döngüsü birbirinden farklı ve Arama Hunileri anahtar kelimelerinizin dönüşüme giden yolda oynadıkları roller üzerine tahmin yapma işini ortadan kaldırıyor.

Daha Uzun, Özelleştirilebilir Dönüşüm Tarihi Pencereleri Bir alıcının bir tatil paketi araştırması ve satın alması, örnek olarak sinema bileti satın almasından daha uzun sürebilir. Farklı dönüşüm tipleri için huni, satın alma süresi ve satın almak için tıklama sayısı açısından büyük farklılık gösterebilir. Arama Hunileri’ndeki yeni özellikler sayesinde zaman aralığını, ya da Dönüşüm Tarihi Penceresi'ni, bir dönüşüme yol açan Arama Hunisi verisini görmek için o dönüşümden 30 gün (varsayılan), 60 gün ya da 90 gün öncesine ayarlayabiliyorsunuz. Bu özelliği kullanarak dönüşüm yollarınızın tarihine de geri bakabiliyorsunuz.

Yalnızca tam dönüşüm yolları gösterimi İnternet kullanıcılarının bir kısmı zaman zaman tanımlama bilgilerini (cookie) siler, ve bu da silme işleminden önce gerçekleşmiş bazı üst seviye huni yardımcılarını -anahtar kelimelerinizin izlenimleri ya da tıklanmaları- devre dışı bırakarak dönüşüm yollarının daha kısa görünmesine sebep olur ve arama hunisi verilerini etkiler. Örnek olarak, eğer bir alıcı reklamlarınızdan birine tıklarsa, ardından tanımlama bilgilerini siler ve sonra da satın alma yapmadan önce başka bir reklamınıza tıklarsa, tanımlama bilgilerinin silinmesinden önceki tıklama Arama Hunisi raporlarınızda gözükmeyecektir.

Arama Hunileri’ndeki yeni özellikler ile raporlarınızda "Yalnızca tam dönüşüm yollarını göster (Only show complete conversion paths)" kutucuğunu işaretleyerek incelemekte olduğunuz arama hunisi verisini arındırabilirsiniz. Bu seçenek, tanımlama bilgilerinin silinmesinden etkilenmiş olması muhtemel olan yollardan kaynaklanan dönüşümleri filtreleyecektir. Böylece toplamda daha az sayıda dönüşümü inceleyecek ve daha doğru, daha tam dönüşüm yolları göreceksiniz. Bu seçeneği toplam huni analizinizi güçlendirmek ve alıcıların ürünlerinizi nasıl bulduğunu anlamak için kullanabilirsiniz. Bu yeni özellikler Arama Hunisi kullanıcılarından gelen geri beslemeler üzerine yaratıldı. Anahtar kelimelerinizle denemeler yaparken, incelerken ve en uygun hale getirirken faydalı bulabilirsiniz.

Işıl Yılmaz

AdresGezgini Ltd. Sosyal Medya Uzmanı

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap