BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Mobil Açılış Sayfalarını Optimize Etmenin En İyi 10 Yolu

Mobil Açılış Sayfalarını Optimize Etmenin En İyi 10 Yolu

Mobil Açılış Sayfalarını Optimize Etmenin En İyi 10 Yolu

Cep telefonları söz konusu olduğunda, bir kullanıcının dikkatini çekmek ve bir eylemde bulunmaya yönlendirmek için daha az alana ve daha az zamana sahipsiniz.

Mobil cihazların giderek artan kullanımına öncelik vermek amacıyla, özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış açılış sayfalarına sahip olmasını sağlamak akıllıca olacaktır.

Mobil ve masaüstü deneyimlerini birbirinden ayırmak ve dönüşümleri optimize etmek için kullanıcıların davranışlarının ikisi arasında nasıl değiştiğini anlamak çok önemlidir.

1. Hızlı Noktaya Ulaşın

Kullanıcılar web sitenize geldiğinde, onların dikkatini çekebilmek için sınırlı bir süreniz var.

Ziyaretçilerin internet sitenizde aradıkları bilgiyi en hızlı şekilde bulabilmeleri için işletmeniz açısından önemli sayfaların kolay ulaşılabilir olduğundan emin olun.


2. İçerik Yerleştirme ve Uzunluk

Web sitenizde harekete geçirici bir ifade varsa ve kullanıcıyı etkileşimde bulunmaya ikna etmeye çalışıyorsanız, kullanıcının akıllı telefon üzerinde kaydırma yapmaksızın görebileceği bir yere yerleştirmek çok önemlidir.


3. Kolay Kullanımlı Menüler

Bir kullanıcının sayfalar arası geçiş yaparken ana sayfaya kolaylıkla geri dönememesi web sitenizden ayrılmasına sebep olur.

Ana sayfa bağlantısı ve diğer önemli sayfalar kolayca görülebilir ve erişilebilir olmalıdır.


4. Cihaz Türüne Göre Optimizasyon

Kullanılan birçok cihaz türü bulunmaktadır. Hepsi çeşitli boyutlandırma sınırlamalarına ve özelliklerine sahiptir. Bu noktada sayfanızın birden fazla cihazda doğru şekilde görüntülenebilen, duyarlı bir web sitesine sahip olması önemlidir.


5. Yakınlaştırmaktan Kaçının

Kullanıcılar web sitenizdeki içeriği görebilmek için telefonunu yakınlaştırmaya ihtiyaç duymamalıdır.

Mobil cihazlar için en kritik içerikleri uygun bir boyutta ve ekranın üst kısmına ekleyin. Böylece kullanıcıların istediklerini kolayca almasını sağlayın.


6. Estetik

Düzgün bir görünüm olumlu bir etki bırakır.

Yazı tipleri ve büyüklükleri, renk seçimleri konusunda seçici davranın. Web sitesi tasarımınızın estetik görünümüne önem verin.


7. Sayfa Hızı

Bir sitedeki sayfa hızı yüklenme sürelerine dikkat etmiyorsanız, büyük bir miktarda kullanıcıyı kaybedebilirsiniz. Yavaş yüklenen bir sayfa kullanıcıların sabırsızlanmasına ve siteden çıkmasına sebep olur.

Çoğu kişinin göz ardı ettiği yüklenme sorununu etkileyen en önemli ögelerden biri de resimlerdir. Resimlerinizin ekrana sığabilmeleri için uygun şekilde ölçeklendirilip, boyutlarının azaltılması gerekmektedir.


8. Etkili Harekete Geçirici Mesajlar

Mobil açılış sayfalarının amacı açık olmalıdır. Bir kullanıcıyı harekete geçirmeye teşvik edici olmalıdır.

Telefon numarası, e-posta adresi veya sosyal medya hesapları gibi işlemlerin görünür olduğundan emin olun.


9. Coğrafi Hedefleme

Akıllı telefonlarda bulunan GPS sayesinde bir kullanıcının konumu yaklaşık 5-20 km arasında belirlenebilir.

Bir IP adresi kullanarak ülke, bölge, posta kodu gibi kullanıcının konum bilgileri hesaplanabilir.

Kullanıcıların bulunduğu yere göre açılış sayfalarında kişiselleştirmeler yapmak, özellikle farklı bölgelerde, farklı şubeleri olan hizmetler için önemlidir.


10. Her Zaman Test Edin

Yukarıda belirttiğimiz ipuçlarının etkili olup olmadığını anlamanın tek yolu onları test etmektir.

Tek bir özellik değiştirmeyi deneyin ve ne işe yaradığını görün.

Örneğin bir menüyü değiştirin veya bir harekete geçirici mesaj butonu ekleyin ve fark yaratıp yaratmadığını görmek için sonuçları analiz edin.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Selin Türkoğlu tarafından yayınlanmıştır.

Selin Türkoğlu, 3 Ekim 1994 yılında İzmir'de doğdu. 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümünden mezun olan Türkoğlu, Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünde eğitimine devam etmektedir. Her türden kitabı okuyabileceğini söyleyen Türkoğlu aynı zamanda hayvanlarla ilgilenmenin insana huzur ve mutluluk verdiğini düşünüyor, pazar pikniklerine, bisiklet sürmeye, gece yürüyüşlerine, sakin bir göl kenarında kitap okumaya bayılıyor. Üniversite yıllarında yarı zamanlı işlerde deneyim kazanan Türkoğlu, AdresGezgini’nde Veri Analiz Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap