BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdresGezgini ve DigiMost Türk-Alman Ekonomi Günü'nde

AdresGezgini ve DigiMost Türk-Alman Ekonomi Günü'nde

AdresGezgini ve DigiMost Türk-Alman Ekonomi Günü'nde

Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (ATİAD) bu yıl yedincisini düzenlediği ve Almanya'da bu formatta gerçekleştirilen en büyük çaplı etkinlik olan Türk-Alman Ekonomi Günü etkinliğine AdresGezgini kurucu ortaklarımız Dr. Şükrü Ozan, Dr. İlker Tanyer ve Ar-Ge Yazılım Geliştirme Müdürümüz Serkan Mahir Sümer katılım gösterdi.

AdresGezgini'nin Almanya Düsseldorf'taki iştiraki olan DigiMost, etkinlikte sponsor firmalar arasında yerini aldı. Düsseldorf Kongre Merkezi’nde 4 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başkanı, Berlin Büyükelçisi, Düsseldorf Başkonsolosu’nun da aralarında bulunduğu etkinliğe 600 kişi katılım gösterdi. Almanya ve Türkiye’den farklı sektörlerden önemli iş insanlarının bir araya geldiği etkinlikte DigiMost firmamızın tanıtımını da yapmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Etkinlik, ATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Sarıyar’ın açılış konuşması ile başladı.

Sarıyar konuşmasında Türk Alman Ekonomi Günü"nün alanında tek ve en büyük çaplı etkinlik olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin sadece Almanya’daki Türk kökenli işletmelerden ibaret olmadığını kaydeden Sarıyar, Almanya’nın, Türkiye’nin en önemli ticari ortağı olduğunu vurgulayarak sözlerine devam etti.

Sarıyar’ın konuşmasının ardından Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başkanı Armin Laschet etkilikle iki ülkeyi birleştiren en önemli konunun ekonomi olduğunu belirterek bu alandaki işbirlikleri ile ilerlemenin mümkün olabileceğini belirtti. Aynı zamanda Alman Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Genel Başkan Yardımcısı olan Laschet, Kuzey Ren Vestfalya'da 900 bin Türk asıllı insan yaşadığını ve iki toplum arasında birçok ortaklılar ve iş birliklerinin de söz konusu olduğuna işaret etti.

Açılış konuşmalarının ardından Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Geisel ve Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın konuşmalarını gerçekleştirdi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Aydın, yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluk ve güçlü ekonomik ilişkiler üzerinde durdu. Türk-Alman iş birliğinin geleceğine inandığını belirten Aydın, “Çok sayıda girişimcimiz, firma sahibimiz. iş adamımız Almanya’da farklı sektörlerde başarılı şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bundan hepimiz büyük sevinç ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından forumlar başladı. Gerçekleştirilen forumlarda Türk-Alman iş insanları bir araya getirilerek işbirlikleri ve fikir alışverişleri sağlanması üzerine yoğunlaşıldı.

İlk forumda WBAF (World Business Angel Investment Forum) Başkanı Baybars Altuntaş, KT Bank Hazine ve Finans Müdürü Alper Nalbant, Ekonomist Burcu Ünüvar, Gazeteci Erdal Sağlam ve  Ozan Demircan Türk ekonomisinde yaşanan gelişmeler üzerinde durdu.

Etkinlikteki bir diğer forum “E-ticarette geleceği şekillendirecek trendler” üzerine BiTaksi&Getir Kurucusu Nazım Salur, Whekamp Güvenlik Bölümü Başkanı İlker Baydar, OTTO Ev Tekstili Bölümü Yöneticisi Thomas Staba ve Hepsiburada Uluslararası Grup Başkanı Emre Ekmekçi’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

Etkinliğin devamında gerçekleştirilen paralel forumlarda Prof. Dr. Tanju Aygün, Ortakalan Genel Yayın Yönetmeni Babur Akyol, Avrupa Türk Gıdacılar ve Perakendeciler Platformu Koordinatörü Volkan Aydın, Tadım İcra Kurulu Üyesi Mehmet Er ve Altunbilekler Marketler Zinciri İnsan Kaynakları ve Kurumsallaşma Direktörü Öznur Altunbilek Avrupa’da Türk gıda sektörünün geleceği üzerinde durdu.

Çeşitli interaktif forumlar ile katılımcılar gün boyunca bir araya gelerek tüm olumlu olumsuz konuları masaya yatırıp, Türk-Alman ekonomisini çeşitli yönleriyle analiz ederek bilgi aktarımı sağladı.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap