BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 5 Adımda Web Sitenizi Nasıl Daha İyi Hale Getirirsiniz

5 Adımda Web Sitenizi Nasıl Daha İyi Hale Getirirsiniz

5 Adımda Web Sitenizi Nasıl Daha İyi Hale Getirirsiniz

Web sitenizi sadece yapım aşamasında kaliteli tutmak yeterli değildir, sürekli üst sıralarda olmak ve yüksek dönüşüm oranlarına erişmek istiyorsanız değişen internet teknolojileri trendlerine uyum sağlamalısınız. Sitenizi güncel tutarken dikkat etmeniz gereken faktörler sürekli değişebilir, bu trendlerden geri kalmamak için başta Google olmak üzere internete yön veren isimleri takip etmelisiniz. Günümüzde tüm masaüstü aramalarının %76'sı ve mobil arama trafiğinin %86'sı Google üzerinde gerçekleşmektedir, bu yüzden Google'ı bu isimlerin başında ele alıyoruz. Google belli periyotlarda web sitelerini hangi kriterlere göre puanlandırdığını paylaşıyor ve geliştiriciler de web sitelerini bu kriterlere göre optimize etmeye özen gösteriyor. İnternet dinamiklerinin yanı sıra web sitenizin daha iyi olması için gereken standartları beş başlık altında toplayabiliriz.

1) Cihaz Çözünürlüğüne Duyarlı Tasarım
Katlanabilen mobil cihazların ve çok farklı ekran boyutlarına sahip tabletlerin de hayatımıza girmesiyle cihaz çözünürlükleri iyice çeşitlendi. Eskiden sitenizi sadece mobil ve masaüstü çözünürlüklerine uyumlu yaparken şimdi dikkat etmeniz gereken çok daha fazla ekran çözünürlüğü var. Sitenizi bu çözünürlüklerin hepsine uyumlu hale getiremiyor olsanız bile kullanıcı kitlenizi tespit edip bu çözünürlüklerden en fazla kullanılanlara göre optimize etmenizde fayda var.

2) Performans
Web site performans sorunlarını saptayabileceğiniz en sağlıklı araç Google PageSpeed'dir. Bu araç performans sorunlarının ne olduğunu göstermenin yanı sıra bu sorunları çözmeniz için kullanmanız gereken yolları da size raporlar.

3) Isı Haritası
Kullanıcıların en çok tıkladığı alanları ısı haritası olarak bize raporlayan Yandex Metrica vb. araçlar sayesinde bu kullanıcıların sitenizde en çok hangi kısımlarla ilgilendiklerini, hangi kısımlarla az ilgilendiklerini ve geliştirmeniz gereken yerleri öğrenebilirsiniz.

4) Modern Görünüm
İnternet teknolojilerinin yanında arayüz trendleri de her geçen gün değişmektedir, bu trendlere uygun bir görünüm hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır, örneğin; web siteniz için birden fazla tasarımınız var ve hangisi ihtiyacınıza daha iyi cevap verir, ya da tasarımınızı güncellediniz fakat eski tasarımdan daha mı kullanışlı bilmiyorsanız A/B testi uygulayabilirsiniz. Bu test sayesinde hangi tasarımın sitenize daha uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

5) Seo
Web sitenizi daha popüler yapan en önemli faktör Seo'dur, internette sitenizin seo durumunu kontrol edebileceğiniz ücretli-ücretsiz birsürü araç mevcuttur. Siz de Seo puanınızı artırmak istiyorsanız veya Seo çalışmasına başlamak istiyorsanız yazılım ekibimizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Batuhan Eskici tarafından yayınlanmıştır.

Batuhan Eskici, 1997 yılında Bursa'da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak iş hayatına AdresGezgini'nde başladı. Amatör olarak davul çalıyor ve kalan vakitlerinde dizi/film izlemekten keyif alıyor.

Yorum Yap