BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 4G Teknolojisi Reklam Dünyasında Neleri Değiştirecek?

4G Teknolojisi Reklam Dünyasında Neleri Değiştirecek?

4G Teknolojisi Reklam Dünyasında Neleri Değiştirecek?

Mobil reklamcılık akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması ve 3G teknolojisinin kullanım oranının artması ile birlikte geçtiğimiz 3 senede hızlı bir büyüme gösterdi. Önümüzdeki yıllarda da mobil reklamlara ayrılan bütçenin katlanarak büyüyeceğine dair şüphemiz yok. Peki Nisan 2016’dan itibaren Türkiye’de kullanılmaya başlanacak 4G teknolojisinin reklamlara etkisi nasıl olacak? Öncelikle 4G nedir? 4G, süper hızlı bir mobil bağlantıdır, 3G teknolojisinden yaklaşık 10 kat hızlıdır. Bu kullanıcı deneyimi açısından şu anlama gelir; 4G mobil bir web sayfasını (ve o sayfadaki mobil reklamları) yüklemek için harcadığı zamanda büyük bir azalma anlamına gelecektir ve Wi-Fi olmadan videoları (genellikle reklam içeren) hızlı bir şekilde açabilecektir. İnternetin hızlanmasıyla birlikte mobilde özellikle videolarda kullanıcıların harcadığı zaman artacak, bunun sonucunda kaçınılmaz olarak mobil mecralara ayrılan reklam bütçeleri çok daha fazla artacaktır. Şimdi kısaca mobil reklamcılıkta neler yaşanacak özetleyelim. Mobil reklamverenler için bunun üç etkisi vardır:

  1. 4G daha hızlı ve duyarlı (responsive) olduğu için görüntülü reklamların yeni formatlardan ve zengin medyadan yarar sağlaması muhtemeldir.
  2. Reklamverenler YouTube, Facebook ve benzeri video kanallarında çok daha büyük mobil kampanyalar yapabilecekler. Video içeriği 4G dünyasında merkezi bir rol alacak, yani marka mesajlarını iletmek için film ve animasyon kullanan markalar rekabet avantajı elde edecek.
  3. 4G mobil kullanımını domine edip, mobil uyumlu web sitelerinde yenilenmiş bir odak tetikleyecektir. Mobil siteniz markanız için birincil müşteri temas noktası haline gelebilir. Yüksek kalitede ve optimize edilmiş mobil web sitesi geliştirmek, pazarlamacılar için 'olmazsa olmaz' haline gelecektir.

4G geldiğinde etkisinin hızla yayılacağı ve mobile bakışın derinden değişeceği su götürmez bir gerçektir. Firmalara tavsiyemiz, mobil stratejilerini değerlendirmek, dijital yetkinliklerini geliştirmek ve mobil reklamcılık dünyasında bir sonraki “büyük şey” için hazırlıklı olmalarıdır. Mobil Site Tasarımının İlkeleri Kitapçığını Buradan Ücretsiz Olarak İndirebilirsiniz. Duyarlı (Responsive) Web Tasarımı Nasıl Çalışır?    

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap