BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 3 Adımda Sosyal Medyada Etkileşimli Topluluklar Yaratmak

3 Adımda Sosyal Medyada Etkileşimli Topluluklar Yaratmak

3 Adımda Sosyal Medyada Etkileşimli Topluluklar Yaratmak

Bugün sosyal medyanın en büyük sorunlarından biri marka kanallarında konuşan, marka ile iletişim kuran aktif topluluklar yaratmak. Küçük ölçekli markaların da global markaların da tek bir amacı var: sosyal medya kanallarındaki etkileşimi arttırmak.

Amaçlarına ulaşmak isteyen topluluk yöneticilerinin ya da sosyal medya uzmanlarının kalıplaşmış içeriklerden ve kişisel beğenilerinden fazlasını düşünmelerini gerekiyor. "Markamın takipçi sayısını nasıl arttırırım?" sorusu yerine "takipçilerimle etkileşimi nasıl sağlarım?" sorunu sormalısınız.

Faydalı takipçilerden nasıl topluluk oluşturulur?

1. Bon Jovi Kuralını İzleyin:

"30 milyon kişinin Bon Jovi albümünü neden satın aldığını anlamıyorsanız, 30 milyon insanı anlamıyorsunuz demektir", diyor Spike Jones. Kendi ilgi alanlarınıza ya da beğenilerinize uygun içerik üretmek kolaydır. Asıl önemli olan topluluğun beğenilerini anlamak. Sayfanızın takipçileri neye tepki gösteriyor, neye ilgi duyuyor? Bu soruya cevap vermelisiniz.

2. Beğeniler/Takipçiler Topluluk Değildir.

Markaların düştüğü tuzak "Facebook sayfamızı 1 milyon kişi takip ediyor. Güçlü bir topluluk yarattık." yanılsamasıdır. Sayfanızı 1 milyon kişi takip ediyor olabilir ama içeriğinizin ulaştığı kişi sayısı nedir? Hakkınızda kaç kişi konuşuyor?

Sayfa içeriklerinize gelen yorumlara yanıt verin, soruları cevaplayın. Takipçilerinize kendilerini önemli hissettirin.

3. Görünürlük Sağlamak Madalyonun Görünen Yüzüdür.

İnsanların markanızı Facebook ya da Twitter'da takip etmesi birbirlerine de sevdikleri anlamına gelmez. Ortak beğenilerimiz olsa da hepimiz farklı kişileriz. Topluluk içinde, marka-birey etkileşim yaratmanın dışında birey-birey ilişkisini de yaratmalısınız. Sizin amacınız dijital komşuluk yaratmak.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap