BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Web Sitelerinde Açılış Hızı ve Tasarımın Önemi

Web Sitelerinde Açılış Hızı ve Tasarımın Önemi

Web Sitelerinde Açılış Hızı ve Tasarımın Önemi

Bir web sitesi sahibiyseniz, web sitenizde daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak ve daha fazla dönüşüm almak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Web Site Hızı

İnternet kullanıcıları, hedeflerine en kısa sürede ulaşmak ister. İyi görünümlü bir web sitesine sahip olsanız da, web site hızınızın düşük olması, kullanıcıların sayfanın açılmasını beklemeden diğer seçeneklere yönelmesine neden olur. Bir ayakkabıcı web sitenizin olduğunu varsayalım. Ayakkabı satın almak için web sitenize girmeye çalışan bir kullanıcı 5 saniyeden uzun açılış sürelerini beklemeden çıkabilir. Bu da ürünlerinizi sunamadan müşterilerinizi kaybetmenize neden olacaktır. Diyelim ki kullanıcı web sitenize uzun süreler bekleyip giriş yaptı. Ayakkabıları incelemek için sayfalar arasında gezinirken de her seferinde bekleyecektir. Bu da kullanıcının beklemekten sıkılıp çıkmasına neden olabilir.
Açılış hızlarınızı düşürebileceğiniz bir kaç önerimiz var.

Resimlerinizi Optimize Edin

Çok yüksek boyutlu resimler, web sitenizin hızını ciddi bir şekilde etkilemektedir.Google'ın geliştirmiş olduğu resim optimize uygulaması ile veya başka bir optimize aracı ile resimlerinizi kolayca optimize edebilir, hız konusunda bir fark yaratabilirsiniz. Optimize etmek ne demek? Firmanız için profesyonel bir fotoğraf çektirdiğinizi düşünelim. Fotoğraf çok kaliteli olsa da boyutu 5-10MB kadar yüksek olabiliyor. Bu kadar yüksek boyutlu bir resmi websitenize yüklediniz. Kullanıcılar web sitenize her girdiğinde sadece bu fotoğraf için 5-10MB veri indiriyorlar. Bir de bu fotoğraftan 20 tane yüklediğinizi düşünün. Gerçekten bu resimlerin ve web sitenizin yüklenmesi 20 saniyeleri bulabilir. Resim optimize araçları ile 5-10MB boyutlu resimleri, 200-300KB boyutlara düşürebilir ve bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Kaynaklarınızı Optimize Edin

Yine Google'ın geliştirmiş olduğu, bizim de kullandığımız PageSpeed uygulaması ile web sitenizi test edebilirsiniz. Mobil ve Masaüstü olarak 2 kategoride puanlandırma yapıyor. Biraz yazılım bilginiz var ise buradaki önerileri gerçekleştirip site hızınızı arttırabilirsiniz. PageSpeed puanlarınızın bize göre en az 85 puan olması gerekiyor.

Mobil Hızınızı Test Edin

Google'ın geliştirmiş olduğu başka bir test uygulaması, web sitenizin mobil açılış hızını kontrol ediyor ve tahmini ne kadar kullanıcı kaybınızın olduğunu hesaplıyor.

Sizde bu işlemleri yapıp web sitenizin hızını, puanını ve ne kadar müşteri kaybınız olduğunu bu uygulamalar ile ölçebilirsiniz.

Profesyonel, Mobil Uyumlu Tasarım

Web siteniz, sizi veya kuruluşunuzu temsil edeceği için, kullanıcılarda profesyonel bir hissiyat uyandırmalısınız.
Tasarımınızın şık, kullanıcı deneyimine uygun ve mobil uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
İyi bir web sitesinde her şeyden önce sayfa arayüzünün, renklerin, arka plan yazılımının kullanıcı dostu olması hedeflenmelidir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi, masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra, tüm mobil cihazlarda(akıllı telefonlar, tabletler vb) sorunsuz bir şekilde çalışır, ekranlara göre uyumlu menü yerleştirmeleri sayesinde sayfalarda gezinmeyi kolaylaştırır ve daha bir çok özellik sunar.

Web sitenizin mobil uyumlu olması, kullanıcı deneyimi açısından çok yararlı olacağı gibi, olmamasına kıyasla daha fazla dönüşüm almanızı sağlayacaktır. Zayıf bir görünüme sahip web siteniz var ise(uyumsuz renkler, düşük çözünürlüklü görseller vb), aynı ölçüde zayıf bir hissiyat uyandıracağınızı hatırlatmak isteriz. Günümüzde masaüstü kullanıcılarının yanı sıra çok fazla mobil kullanıcı mevcut.

Kullanıcılar evde, işte, otobüste, yolda yürürken vs. telefon ile internet üzerinden bir çok işlerini yapabiliyorlar. Örneğin gözlük almak isteyen bir kullanıcı mobil uyumlu olmayan bir gözlük web sitesine girdiğinde, sayfa görünümü telefonlara uygun tasarlanmadığı için aradığı gözlüğü bulamayacaktır. Bu gözlük satan firmanın web sitesi mobil uyumlu olsaydı, web sitesinde bulunan gözlükler arasında dolaşabilecek, bilgi sahibi olabilecek hatta gözlüğü satın alabilecekti. Ama yapamadığı için başka seçeneklere yöneldi. Mobil uyumlu sitede kullanıcı deneyimini ön planda tutmalı, kullanıcılarınızın işini kolaylaştırmaya odaklanmalısınız.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Arda Sezen tarafından yayınlanmıştır.

Arda Sezen, 1998 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun olmuştur. İş hayatına AdresGezgini Yazılım ekibinde atılan Sezen, yaklaşık 8 yıldır aktif olarak müzikle uğraşmaktadır. Gitar, ukulele, kazoo gibi enstrümanları çalmanın yanı sıra solistlik de yapmaktadır. Çalışmalarını YouTube kanalında izleyicileriyle buluşturan Sezen, kamp yapmaktan, doğa yürüyüşlerinden ve paten sürmekten büyük mutluluk duyar. En büyük hayali dünyayı gezmek olan Sezen AdresGezgini'nde Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap