BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Veriye Dayalı İlişkilendirme Modeli

Veriye Dayalı İlişkilendirme Modeli

Veriye Dayalı İlişkilendirme Modeli

Dijital pazarlamada stratejiye bağlı olarak farklı ilişkilendirme modeli kullanılabilir. İlişkilendirme modeli dönüşüm adımlarında birden fazla etkileşime verilen kredidir. Seçtiğimiz ilişkilendirme modeli reklam performansını daha iyi anlamanızı sağlar bu sayede nasıl optimizasyon yapacağınızı tespit etmenize yardımcı olur. 

Sizce kullanıcıların, sizin sitenizi ya da işletmenizi seçmesini sağlayan, son gördükleri ve etkileşime girdikleri reklamlar mıdır? Reklamlarınızı daha önce görmüş ya da tıklamış olabilirler mi? Birden fazla reklamınız karşılarına çıkmış ve karar süreçlerini son tıkladıkları reklamlardan farklı bir reklam türü etkilemiş olabilir mi? Elbette olabilir.

Öncelikle dönüşümleri bu noktada hatırlamak faydalı olabilir. Dönüşümler kısaca web sitenizde kullanıcıların yaptığı değerli hareketlerdir. Kullanıcılar satın alma, telefon ile arama, mail atma, sepete ürün ekleme gibi değerli işlemleri gerçekleştirmeden önce de reklamlarınızın bir kaçını görmüş ve tıklamış olabilir ya da etkileşim gerçekleştirmiş olabilir. 


Veriye dayalı ilişkilendirme modelini dönüşüm yolu boyunca sizi takip eden bir araç gibi düşünebilirsiniz. Anahtar kelime, reklam metni gibi dönüşüm gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilmeyen reklam yolları Google tarafından arka planda karşılaştırılır. Dönüşümle sonuçlanan adımlar tespit edildikten sonra değerli reklam etkileşimlerine Google'ın, daha fazla kredi ya da puan verdiği söylenebilir. Böylece bir reklam etkileşiminin gerçek katkısını görmüş olursunuz.

Veriye dayalı ilişkilendirme modelinde yapay zeka etkili bir şekilde çalışır. Arama Ağı, YouTube, Alışveriş, Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarından elde edilen dönüşümleri inceler. Özetlemek gerekirse dönüşüm verilerinin hangi reklamlar sayesinde geldiğini, hangi reklamların verimli olduğunu anlayabilirsiniz.

Unutmayalım bu model adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların davranışını ve dönüşüm işlemlerini yorumlayabilecek veriye ihtiyaç duyar. Google'da belirtilene göre  "30 günlük süre içinde en az 300 dönüşüme ve 3.000 reklam etkileşimine ulaşması gerekir. Veriler 30 gün boyunca gereken seviyeye ulaşmazsa dönüşüm işlemi "Son tıklama" ilişkilendirme modeline geçirilir." Algoritmanın çalışabilmesi için bu modelin veriyle beslenmesi gerekmektedir. Bu nedenle reklam verimliliği, dönüşümlerin sağlıklı sayılabiliyor olması büyük önem taşımaktadır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Şizem Şentürk tarafından yayınlanmıştır.

Şizem Türkü Şentürk 1995 yılında İzmir’de doğdu. Liseyi İzmir Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü %100 burslu kazandı. Okurken gönüllü stajını 9 ay boyunca bir denetim şirketinde, zorunlu stajını ise Amerika Philadelphia Drexel Üniversitesi LeBow College of Business pazarlama departmanında tamamladı. Bu süre boyunca davranışsal veriyi kullanarak istatistiksel analizler yaptı. Bitirme tezini yine uygulamalı matematik alanında çalışarak optimizasyon problemi üzerine yaptı. 2018 yılında mezun olduktan sonra pedagojik formasyon sertifikası aldı. Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi’nde stajyer matematik öğretmenliği yaptı. 2 yıldır Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllü eğitmenlik yaparak algo-dijital etkinliğine katılmakta ve çocuklara algoritma öğretmektedir. Üniversitede 4 yıl İspanyolca dersi aldı ve yabancı dil öğrenmeye ilgi duyduğu için İspanyolca ve Fransızca’sını geliştirmeye çalışmaktadır.

Yorum Yap