BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı

Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı

Türkiye Influencer Marketing 2021 Raporu Yayınlandı

Son yirmi yılda, sosyal medya insanların hayatlarının ayrılmaz bir parçası ve markaların yeni kitlelere ulaşması için çok önemli bir yol haline geldi.

Daha fazla kullanıcı Facebook, YouTube, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformlarına katıldıkça, içerik yaratıcıları çoğalmaya başladı. Böylece sosyal medya kullanıcıları başkalarının görmesi için kendi hikayelerinin, fotoğraflarının ve videolarının küratörlüğünü ve işçiliğini yapmaya başladı. Sosyal medya fenomenleri bu şekilde doğdu ve pazarlamacıların dikkatini çekti.

Son beş yılda markalar, farkındalık yaratmak için kanallar genelinde sosyal medya influencerları ile işbirliği yapmaya başladı ve Influencer Marketing yardımcı bir pazarlama taktiğinden 5-10 milyar dolarlık bir sektöre dönüştü. Özellikle pandemiyle birlikte ilgi çeken pazarlama yöntemlerinden birisi haline geldi.

Buna rağmen, birçok küçük işletme, Influencer Marketing kanalına yatırım yapıp yapmama konusunda belirsizliğini koruyor.

Peki Influencer Marketing gerçekten işe yarıyor mu?

Avrupa’nın en büyük araştırma şirketlerinden Growth From Knowledge (GfK), Türkiye Influencer Marketing 2021 raporunu yayınladı.

2021 Türkiye Influencer Verileri

GFK araştırma şirketinin Online Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması'ndan yaptığı derlemeye göre, araştırmaya katılanların yüzde 97’si internet kullandığını, her 10 kişiden 7’si de online alışveriş yaptığı belirtti.

Türkiye 2021 Influencer raporuna göre;

Küresel çapta Influencer Marketing platformunun pazar büyüklüğüne bakacak olursak. 2020’de bu pazar 7,68 milyar ABD Doları değerindeydi. 2021 yılından 2028 yılına kadar bir süreçte ise %30,3’lük yıllık bileşik büyüme oranında genişlemesi bekleniyor.

Grand View Research verilerine göre büyüme oranı aşağıdaki gibidir:

 

Siz de artan Influencer Marketing sektöründe yer almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Kerem Kayalarlıoğulları tarafından yayınlanmıştır.

Kerem Kayalarlıoğulları, 1997 yılında İzmir'de doğdu. 2021 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışı stajlarıyla deneyim kazandı ve Erasmus programı ile kendini hem kültürel hem de kişisel olarak geliştirmeye çalıştı. Lisans eğitimi boyunca ekipçe geliştirdikleri mobil oyunlar sayesinde bilişim dünyasına merak saldı ve ilgisini hiç yitirmedi. Bitirme projesinde ise veri madenciliği ve dijital pazarlama üstüne çalıştı. Sporun her dalıyla ilgili olan Kayalarlıoğulları 13 yıl boyunca lisanslı olarak basketbol oynadı ve mühendislik fakültesi basketbol takımının kaptanlığını yaptı. Model araba koleksiyonu yapmak onun vazgeçilmezi ve fırsat buldukça yeni yerler keşfetmek ise en büyük tutkusu.

Yorum Yap