BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Tatil Yaklaşırken Satış Fırsatlarını Kaçırmayın

Tatil Yaklaşırken Satış Fırsatlarını Kaçırmayın

Tatil Yaklaşırken Satış Fırsatlarını Kaçırmayın

Satış personelleri, herhangi bir satış kapatma işlemi yapamadıkları zaman Aralık ayını veya tatilleri bahane ederler. Evet, Aralık ayı yılın diğer aylarından farklıdır ancak aynı zamanda yılın bu son ayı satışı kapatmak için birçok avantaj da getiriyor.

1. Birçok firma için yılsonu olması, artık bütçelerin harcanmak durumunda olduğunu gösterir. Eğer yılsonu analizinde firmanın başarılı bir yıl geçirdiği ortaya çıkmış ise ve geçtiğimiz yıldan kalan harcanmamış bir bütçe varsa, bu durum sizin için bir fırsattır. Satış için görüşme yaptığınız firmaların en son yıldaki durumunu ufak bir araştırma ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

2. Yeni yıl yeni bütçeler sunar. Satışların bir kısmının bu yıl ve bir kısmının da gelecek yıl faturalandırılacak olması satışlara izin verir. Bu konuda finans departmanınız ile çalışmak, müşterilerinize normal zamanlardan daha iyi yardımcı olma fırsatı sunacaktır. Bazen sadece vergi avantajı elde etmek için firmalar yıl bitmeden büyük satın almalar yapmak ister.

3. Aralık ayı genellikle insanların geçmişlerini irdeledikleri, yılsonu analizi yaptıkları zamandır. Bu etki ile zaman içinde düzgün bir şekilde üstesinden gelemedikleri problemleri daha iyi anlarlar. Eğer müşteri sadece sizin çözebileceğiniz bir problemi olduğunu kabullenmiş ise satış için en büyük fırsat elinizde demektir.

4. İnsanlar tatil zamanı yaklaştıkça fikirlerini ve yorumlarını açıklamaya daha fazla meyilli olurlar ve bu da sizin onlar hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur. Birçok firma Aralık ayında performans ve üretim açısından yavaşlamaya geçer ve bu da müşterilere normalde paylaşamadıklarını daha rahat bir şekilde söyleme imkânı sunar. Müşteriden aldığınız her ekstra bilgi satış olasılığınızı yükseltecektir.

5. Yıl sonu, her bir müşterinizi arayarak verimli iş ilişkilerinizden dolayı teşekkür etmek ve gelecek yıllarda başarılar dilemek için çok iyi bir zamandır. Bu aramalarınız size yeni satış fırsatları sunacaktır.

6. Genel olarak normal zamanlarda ulaşmak isteyip de ulaşamadığınız karar verici kişilere yılbaşı yaklaşırken ulaşmanız çok daha olasıdır çünkü aşmakta zorlandığınız sekreter veya yönetici asistanı yılbaşına doğru yüksek ihtimalle izinli olacaktır.

Genel düşüncenin aksine, Aralık ayı ve tatile yakın olan zamanlar satış için en iyi zamandır. Bu konuda kendinizi rahatsız hissetmeyin. Tatil zamanlarına rahatlama ve geri dönme zamanı olarak bakmayın. Bırakın rakipleriniz bu rahat yolu izlesin, siz tatil yaklaşırken satışlarınızı arttırmaktan geri durmayın. Yazımızı okuyan herkese başarılı iş anlaşmaları dileriz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap