BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyanın Müşteri Hizmetlerindeki Önemi

Sosyal Medyanın Müşteri Hizmetlerindeki Önemi

Sosyal Medyanın Müşteri Hizmetlerindeki Önemi

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya birçok şirketin işleyişini değiştirip, şirketler için vazgeçilmez konulardan biri haline geldi. Araştırmalar gösteriyor ki şirketlerin %80'i müşteri hizmetleri konusundaki planlarını sosyal medya üzerinden konumlandırıyorlar. Ayrıca tüketicilerin %62'si müşteri hizmetleri odaklı sorunlarında sosyal medyayı kullanıyorlar.

Müşteri hizmetleri günümüz dünyasında internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yeni bir döneme girdi. Şirketler için güçlü bir müşteri hizmetleri yönetimi her zaman çok önemli olmuştur ama şimdi, tüketiciler etkili bir konumda olduğundan dolayı satın aldıkları ürün hakkında markalardan daha etkili ve verimli yanıtlar talep ediyorlar.

Müşteri hizmetleri yönetiminin ticari reklam yönü de vardır. Yakın dönemde ABD’de yapılan çalışma gösteriyor ki; tüketicilerin yarısından fazlası tweetlerini takip ettikleri markaların ürünlerini satın alma eğilimi gösteriyorlar ve yine bu tüketicilerin üçte ikisi takip ettikleri markayı arkadaşlarına ve ailelerine öneriyorlar.

Modern müşteri hizmetleri artık sosyal medya üzerinden yapılıyor. Sosyal medyanın müşteri hizmetleri üzerindeki etkisini ve derinliğini reddetmek, sürekli gelişen bu alanda, rakiplerinden geride kalmak anlamına geliyor. Bu yüzden şirketlerin çoğu, tüketicilerle iletişimi yüksek düzeyde tutmak için sosyal kanalları kullanarak mücadele ediyorlar.

Brandwatch tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiliz markaları, tüketiciler tarafından Twitter ve Facebook üzerinden gönderilen, marka şikayetleriyle ilgili geri bildirimleri, onlardan ders almak yerine görmezden geliyorlar. Halbuki, 2.000 İngiliz tüketiciyle marka etkileşimi hakkında yapılan online araştırmaya göre; tüketicilerinin %50’si, markaların hatalarından ders almadıklarından şikayetçiler.

Sonuç olarak müşteri hizmetleri sosyal bir uygulama haline gelecek. Çünkü tüketicilerin bu alandaki eğilimi, sevdileri sosyal ağlardan markalar ile iletişime geçmek yönünde. Ayrıca, markaların tüketicilere hızlı yanıt vermekten çok onların şikayetlerinden ders alıp, bu etkileşimlerden ne öğrenebilecekleri üzerine yoğunlaşmaları gerekmektedir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap