BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyada Yer Almanız İçin 7 Sebep

Sosyal Medyada Yer Almanız İçin 7 Sebep

Sosyal Medyada Yer Almanız İçin 7 Sebep

Sosyal medya mecraları iletişim çalışmaları için en önemli kanallardan biridir. Araştırmalara göre, sosyal medya reklamları için ayrılan bütçe her geçen yıl artıyor ve çevrim içi varlığını sürdüren şirketlerin yaklaşık yarısı, toplam pazarlama harcamalarının %20'sinden fazlasını sosyal medya kanallarına ayırmayı planlıyor.

Sosyal medya kullanan küçük işletme sahiplerinin %92'si sosyal medya pazarlamasının işletmeleri için oldukça önemli olduğunu kabul ediyor. Peki ya sosyal medya kanallarının işletmeler için sağladığı faydalar nedir? İşletmeniz için sosyal medyadan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz? Gelin cevabına birlikte bakalım.

Önce bazı önemli sayılara göz atalım;

  • Twitter, Instagram, Pinterest ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında toplamda 920 milyon kullanıcı hesabı bulunuyor.

  • Dünya çapında sosyal medya kullanıcılarının 2018 yılına kadar 2.5 milyara ulaşması bekleniyor.

  • 2016 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren Facebook'un 1,79 milyar aylık aktif kullanıcısı vardı.

Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre;

  • Sosyal medya kullanan işletme sahiplerinin %95,8'i Facebook'un en iyi yatırım getirisi sağlayan mecra olduğunu düşünüyor.

  • Kullanıcıların % 61'i, sosyal medyaya özel içerikler sunan bir işletmeden satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

  • Kullanıcıların % 73'ü, ilgi alanları ile ilgili içerikler gördükleri sürece kişisel bilgilerini vermeyi önemsemiyor. Bir mobilya firmasının, dekorasyon ile ilgilenen kullanıcıların mail adresini alması çok daha kolay olacaktır. 

1- Akıllı Hedefleme Seçenekleriyle En Doğru Tüketiciye Ulaşabilirsiniz
Sosyal medya kanalları, müşterilerinizin çevrimiçi davranışları ve tercihleri hakkında bilgi toplamanıza yardımcı olan reklam devleridir. Bu bilgileri özel olarak hedeflenmiş reklamlar oluşturmak için kullanabilir ve çok spesifik hedef kitlelere kolayca ulaşabilirsiniz.

2- Kişiselleştirilmiş İçerikler Sunabilirsiniz
Kişiselleştirme, mükemmel bir müşteri deneyimi sunmak için atılmış bir adımdır. Sosyal ağlar, müşterilere ulaşmak için kullanılan en özel kişisel bilgi kaynağıdır. Doğum günü 21 Temmuz olan kullanıcılara göstereceğiniz bir Instagram reklamı aracılığıyla kullanıcıların aklında yer etmeniz kaçınılmazdır. 

3- Tüketicilerle Aranızda Sürdürülebilir Bir İlişki Oluşturabilirsiniz
Sosyal medya pazarlaması iki yönlü bir caddedir. Paylaştığınız içerikleri beğenip bu içeriklere yorum yapan, ürününüzle çektiği fotoğrafı paylaşan ve size bir sosyal medya kanalı aracılığıyla ulaşan kullanıcılar ile iletişim kurabilir ve güçlü bir ilişki sürdürebilirsiniz. Sosyal medya reklamları aracılığıyla en doğru hedef kitleyi bulabilirken, üreteceğiniz doğru içeriklerle hedef kitleniz organik olarak sizi bulacaktır.

4- Marka Bilinirliği Sağlayabilirsiniz
Sosyal medya platformlarında kullandığınız benzersiz ve yüksek kaliteli içerikler, marka bilincine yol açar. İlham veren ve kullanıcıları hareket geçirmeye yönelten içerikleriniz sayesinde oldukça geniş bir hedef kitleye sahip olabilirsiniz.

5- Müşteri Desteği Sağlayabilirsiniz
Sosyal medyada sağlayacağınız müşteri desteği sayesinde daha fazla çevrimiçi görünürlük sağlarsınız. Tüketicilerin %67'sinden fazlası müşteri desteği almak sosyal medya kanallarını kullandığını söylüyor. Yaşadığı probleme hızlıca cevap almak isteyen kullanıcılar sorularını doğrudan Facebook veya Twitter aracılığıyla iletmeyi tercih ediyor.

6- Maliyet Avantajından Faydalanabilirsiniz
Sosyal ağlar, potansiyel müşterilerinize bağlanmanın en hızlı ve en ucuz yoludur. Düşük maliyetle geniş bir alan sunar. Sosyal medya reklamları ile minimum maliyetle maksimum fayda sağlayabilirsiniz. 

7- Arama Motorlarında Üst Sırada Çıkabilirsiniz
Sosyal medya kanallarında yaptığınız paylaşımlar, ürün veya hizmetinizle alakalı içerikler SEO değerinizin yükselmesine ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur. Sosyal medya içerikleri aracılığıyla yükselttiğiniz SEO değeri, Google AdWords Kalite Puanı'nızı yükseltmenize ve AdWords reklam bütçenizin düşmesine yardımcı olacaktır. Google AdWords Kalite Puanı göstergesi hakkındadetaylı bilgi almak için Kalite Puanı Rehberi'ni ücretsiz olarak indirebilirsiniz.  

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap