Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?

Sosyal müşteri kimdir? Sosyal CRM nedir? Bu kavramlar, son zamanlarda sosyal medyadan daha çok tartışılır oldu. Sosyal müşteri aslında yeni bir konu değil. İşletmeler var olduklarından beri müşteriler düşüncelerini arkadaşları, aileleri ve hatta tanımadıkları ile paylaşıyorlar, sevdikleri ya da sevmedikleri markalar hakkında eleştirilerde bulunuyorlar ve konuşuyorlar.

Bugünkü müşteri profilinin geldiği noktada ise tek fark; artık müşterinin sesi bir oturma odasına sıkışıp kalmıyor ve müşterinin marka hakkındaki yorumları bütün dünyaya sosyal internet yardımı ile ulaşabiliyor. Müşteriler artık tahminimizden çok daha etkili. Çünkü hakkımızda düşündükleri sosyal medya yardımı ile geniş kitlelere yayılabiliyor ve arama motoru sonuçlarında görüntülenebiliyor.

Sosyal CRM ise bir başka deyişle sosyal medya ile müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) stratejilerinin bütünleştirilmesi, müşterilere yaklaşmak amacıyla sosyal etkileşimin gücünü optimize etmek demek. Bu noktada işletmelerin de sosyal medya düzenine uyum sağlaması gerekiyor. Bu bağlamda da sosyal işletme kavramı karşımıza çıkıyor. Sosyal işletme, gelişen internet teknolojileri ile birlikte organizasyonların evrim sürecinde ulaştıkları en son nokta. Bu evrim; yönetimi, organizasyon modellerini, kontrolü, işbirliğini, teknolojiyi, çalışan aktivitelerini, eğitimi ve küresel stratejileri kapsamalıdır. Organizasyonlar, eğer gerçek ve etkili bir sosyal marka imajı oluşturmak istiyorlarsa sosyal işletmenin öngördüğü tüm özelliklere sahip olmalıdır.

Sosyal İşletme ve Sosyal Müşteri

Aşağıdaki infografikte sosyal işletme tanımı hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu yazı ” The Social Business Imperative” başlıklı makaleden faydalanılarak yazılmıştır.
AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Sosyal Medya kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>