BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Sosyal Ağlarınızda Etkileşimi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Sosyal Ağlarınızda Etkileşimi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Sosyal Ağlarınızda Etkileşimi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Çekilişler, Yarışmalar ve Hediyelerle Sosyal Medya Hesabınızda Etkileşimi Arttırmanın Yolları

Sosyal medyadaki markalar için etkileşim büyük önem taşımaktadır. Elbetteki markanızı büyütmek, ölçmek, potansiyelleştirmek istersiniz. Peki, bahsettiğimiz etkileşim ifadesi niçin önemli? Ne anlama geliyor? Yazının devamında ne anlama geldiği, neden önemli olduğu ve sizin için nasıl yararlı olacağı konusunda fikirleriniz oluşmaya başlayacaktır.

Günümüzde, dünyada yaklaşık 3 milyar insan sosyal medya kullanmaktadır. Markanızı dijital platforma taşımak ve online hale getirmek sizin satış potansiyelinize büyük destek sağlamaktadır. Ama sorun şu ki sadece Facebook sayfanızda veya Instagram profilinizde binlerce takipçi olması yeterli değildir. Sayfanız sahte takipçiler dediğimiz sadece anasayfada kaydırma yapıp, tıklama yapmayan kişilerle dolu olabilir. Bu durumda potansiyel müşterilerinizi satış aşamasına getirmek çok zordur. Bu nedenle aktif katılımı sağlamak için bir takım durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Etkileşim Nedir?

Etkileşim diğer bir ifadeyle katılım, takipçilerinizin markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu ifade etmektedir. Etkileşimler; retweet, Facebook ve Instagram beğenisi gibi küçük ve basit şeyler olabilir ya da yorumlar, paylaşımlar, cevaplar, tıklamalar, satın alımlar, web sitenizi okumak etkileşim olarak sayılabilir. Etkileşim müşteriler ve markalar arasındaki güven ve sadakat ile ilişkili bir kavramdır.

Etkileşim Nasıl Arttırılabilir?

Etkileşimin arttırılması için birçok denenmiş ve test edilmiş strateji vardır. Teşvik edici hediyeler, ödüller ve yorum yarışmaları yapmak her sosyal ağda işe yarayan bir strateji olarak söylenebilir. Takipçiler genel olarak böyle yarışmalara katılmayı severler ve heyecan duyarlar. İyi düşünülmüş hediyeler takipçilerinizi sosyal ağlarınızla etkileşim kurmaya teşvik eder ve böylece takipçilerinizin markanız üzerine konuşulması sağlanır.

Bazı genel ipuçları vermek gerekirse,

 • Farklı sosyal medya platformları için vermek istediğiniz mesajları düzenleyin. Bu konudan bahsedilen sadece karakter sınırlaması değil elbette. Örneğin; Twitter'daki yazılar daha kısa, espirili ve net olmalıdır. Ancak Facebook'ta daha açık ve anlaşılır yazmanız gerekir. Hangi kitleye hitap ediyorsanız takipçilerinizle aynı dilde konuştuğunuzu göstermeniz gerekmektedir.
   
 • Paylaşımınızın nasıl göründüğüne dikkat edin. Önerilen görüntü boyutlarını ve tasarım kurallarını takip ettiğinizden emin olun. Tanıtımınız ilgi çekici ve marka imajınıza uygun olmalıdır. Eğer verdiğiniz hediyeler de akıllıca ve profesyonel görünüyorsa takipçilerinizin etkileşiminin artması daha olasıdır.
   
 • Politikalara uyun. Her sosyal ağın ne gönderebileceğiniz ve katılımcılardan ne isteyebileceğiniz konusunda kendi politikaları vardır. Platformu kötüye kullanırsanız, hesabınızın askıya alınma riski vardır. Takipçiler de markanıza olan güvenini kaybedebilir.  
   
 • Basit olun. Heyecan verici bir ödülle eğlenceli bir yarışma ayarlayın ve takipçilerinizin kendilerini ifade etmelerine izin verin. Ardından, büyük bir promosyon sunuyorsanız, kullanıcılar kendi istekleriyle "Takip Et" i tıklarlar.
   

Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmanın En iyi Yolları

Amacınız takipçilerinizi artırmak ve markanızın profilini yükseltmek ise, yorum temelli bir çekiliş yayınlamanız iyi olabilir.

Katılması Kolaydır. Bir posta cevap vermek ya da yorum yapmak birkaç saniye sürer. Bu nedenle kullanıcıların yorum yaparak katılması çok kolaydır. Bu şekilde bir yarışma postunuzun sosyal medyada görünürlüğünü arttırır.

Takipçileriniz Beğenmeyi de Tercih Edebilir. Yorum yapmanın yanında kullanıcılara beğenmesini talep etmeseniz bile onlar kendileri beğenmeyi tercih edebilirler. Bu doğal etkileşimler markanız için önemlidir.

Kazananı otomatik olarak, rastgele ve adil bir şekilde seçin. Yarışmacılara çekilişin özgür ve adil olduğunun göstermek gereklidir. O zaman kullanıcılar bir dahaki sefere katılmaya teşvik edilecek ve markanıza olan güvenleri artmış olacaktır.

Yorum Temelli Yarışmalar için En iyi Sosyal Ağlar

Birçok sosyal ağ içinden markanız için en uygun olanı seçmeniz gereklidir.
 

 • En kullanışlı Instagram. Çekilişinize dair bir gönderi paylaşın ve çekilişe katılmak isteyen takipçilerinizin gönderinin altında yorum yapmasını, beğenmesini veya bir arkadaşını etiketlemesini sağlayın. Bu sayede çekilişi kazananlara hediye verebilirsiniz ve kazanan takipçilerinizi Instagram hikayelerinizden duyurabilirsiniz.
   
 • En güvenilir Facebook: Facebook beğeni sayfanızdaki gönderilerinizin birine veya birkaçına yorum yapan kullanıcılar için bir çekiliş düzenleyebilir ve kazananı yine Facebook gönderisinde yayınlayabilirsiniz.
   
 • En esnek Twitter. Twitter'da paylaştığınız gönderinizi retweet eden veya yanıt veren kullanıcılar için ödüllü bir çekiliş düzenleyebilirsiniz.
   
 • En hızlı büyüyen YouTube. Kanalınızda yayınladığını bir videoya yorum yapan ve kanalınıza abone olan kullanıcılar için bir çekiliş düzenleyebilirsiniz.
   

Kitlenizi Anlayarak Etkileşimi Arttırın

Aktif takipçileriniz sosyal medya stratejiniz için adeta bir mücevherdir. Onlara değer vermelisiniz. Eğer takipçilerinizin nelerle ilgilendiğini anlarsanız onların daha fazla katılım gösterebilecekleri çekilişler veya promosyonlar sunabilirsiniz. Bunun karşılığında siz de kaliteli yorumlar, güçlü bir topluluk ve artan etkileşimler kazanırsınız.

Tanıtım stratejilerinizi aşağıda yer alan kitle çeşitlerine göre nasıl geliştireceğinizi şöyle açıklayabiliriz.

Sahte takipçiler = Minimum gereksinimler.

Yeni başlıyorsanız, promosyonu olabildiğince basit tutun. Etkileşim konusunda yavaş olan takipçilerini etkileşimini arttırmak için, takipçilerinizden arkadaşlarını bir gönderiye veya yoruma etiketlemelerini isteyin. Bunu Facebook ve Instagram'da yaparak ürününüzü daha çok insana tanıtabilir ve etkileşimi arttırabilirsiniz.

Aktif kitle = Daha fazla değer.

Takipçileriniz aktif ve sık sık yorum yapmaya başladığında işleri hızlandırabilirsiniz.  Bir tahmin oyunu veya bilgi yarışması oluşturabilir ve doğru cevaplayan veya yakın olana bir ödül verebilirsiniz. Rekabet yüksek olduğu için takipçilerinizi bir ödül ile motive etmeyi unutmayın.

Marka şampiyonları = Yaratıcı özgürlük.

Enerjik bir çevrimiçi topluluğa sahip olacak kadar şanslıysanız, yaratıcı ve bağımsız olmalarını teşvik edin. Takipçileriniz arasındaki yaratıcılığı teşvik etmek için, ürününüzü bir şekilde yarışmanızın bir parçası olarak özelleştirmelerini isteyebilirsiniz.

Çevrimiçi ve Mağaza İçi Alışverişi Arttırın

Takipçilerinizle iletişim kurmanın başka yolları da indirim kuponları ve promosyon kodlarıdır. En aktif takipçiler bile hayatlarının bir kısmını çevrimdışı olarak yaşıyorlar sonuçta. Kuponlar, müşterilerinizi doğrudan sosyal medya profilinizden mağazalarınıza yönledirebilirler.

Promosyonlarınızda kupon kullanmanın birçok yolu vardır. Yeni bir uygulama kullanabilir ya da müşteri anketlerine cevap vererek sadakatlerini ödüllendirebilirsiniz.

Peki siz kendi sosyal medya topluluğunuzu nasıl tarif edersiniz?

Sahte takipçiler, aktif kitle, marka şampiyonları olarak mı?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Şizem Şentürk tarafından yayınlanmıştır.

Şizem Türkü Şentürk 1995 yılında İzmir’de doğdu. Liseyi İzmir Anadolu Lisesi’nde okuduktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü %100 burslu kazandı. Okurken gönüllü stajını 9 ay boyunca bir denetim şirketinde, zorunlu stajını ise Amerika Philadelphia Drexel Üniversitesi LeBow College of Business pazarlama departmanında tamamladı. Bu süre boyunca davranışsal veriyi kullanarak istatistiksel analizler yaptı. Bitirme tezini yine uygulamalı matematik alanında çalışarak optimizasyon problemi üzerine yaptı. 2018 yılında mezun olduktan sonra pedagojik formasyon sertifikası aldı. Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi’nde stajyer matematik öğretmenliği yaptı. 2 yıldır Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda gönüllü eğitmenlik yaparak algo-dijital etkinliğine katılmakta ve çocuklara algoritma öğretmektedir. Üniversitede 4 yıl İspanyolca dersi aldı ve yabancı dil öğrenmeye ilgi duyduğu için İspanyolca ve Fransızca’sını geliştirmeye çalışmaktadır.

Yorum Yap