Nielsen TV Twitter Ölçüm Sistemi Analizlerine Başladı

twitter_nielsenDünyaca ünlü bilgi ve ölçüm şirketi Nielsen, Twitter’la uzun yıllar sürmesi planlanan bir anlaşma yaptı. Nielsen TV Twitter Ölçüm Sistemi adı altında yapılan bu anlaşmaya göre 2013 yeni televizyon sezonu ile birlikte televizyon izleyicisi, programını takip ederken aynı anda Twitter üzerinden görüş ve isteklerini dile getirebilecek. Böylece televizyonda yayınlanan programları izleyenlerin görüşlerine dair bir veri alınabilecek

Nielsen TV Twitter Ölçüm Sistemi’nin veri değerlendirmesini  Nielsen ve NM Incite tarafından yeni satın alınan Social Guide üstlenecek. Social Guide bu uygulama ile şu anda ABD genelinde İngilizce ve İspanyolca yayın yapan 234 TV kanalında 36000’den fazla programı ölçümlüyor. Sistem şu an için ABD’de kullanılsa da ilerleyen dönemlerde daha geniş kitlelere yayılacağı aşikar.

Sosyal TV anlayışı Türkiye’nin tanıdık olduğu bir uygulama. 2012 televizyon sezonundan itibaren yayınlanan programlarda özel hashtag uygulaması ile izleyicinin program hakkında görüş ve isteklerine ulaşılabiliyor. Sosyal bir reyting ölçümlemesi yapılabilmesinin yanında fikirlerinin değerlendirilmesinden hoşnut kalan izleyicilerin programla duygusal bir bağ kurması da kaçınılmaz oluyor.

140 milyon aktif kullanıcının üç günden daha az bir sürede toplamda gönderdiği tweet sayısının bir milyar olduğu göz önüne alınacak olursa, Twitter’ın veri analizi için kusursuz bir havuz olduğu kesin. Programlar hakkında atılan tweet, programın reyting ölçümleri ile doğru orantılı bir değerlendirmeye tutulurken, Sosyal Tv uygulaması ile reyting değerlendirmeleri sadece reyting cihazının verilerine bağlı olmayacak. Program hakkında görüşler içeren tweetler programın reyting oranı, beğenisi ve minik bir toplumsal anket görevi taşıyacak. Teknolojik gelişmelerin kitle iletişim araçlarından televizyona etkisi olan Nielsen TV Twitter Ölçüm Sistemi’ni yeni reyting sistemi olarak adlandırılabilir. Nielsen ve Twitter ortaklığında başlanan ölçümlerin ilk sonuçları ise, yeni yayın döneminin başladığı tarihte yayınlandı. Sonuçları merak ederseniz, buraya bakabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.nielsen.com/us/en/press-room/2012/nielsen-and-twitter-establish-social-tv-rating.html

 

Berna Tanır tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Sosyal Medya kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>