BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Müşteri Eşleştirme ile İşletmenize Özel Verileri Kullanmanın Önemi

Müşteri Eşleştirme ile İşletmenize Özel Verileri Kullanmanın Önemi

Müşteri Eşleştirme ile İşletmenize Özel Verileri Kullanmanın Önemi

Markanızla yaşamış olduğu hizmet ve alışveriş deneyimi sonrası müşterilerinize siz çevrimdışıyken de onların çevrimiçi oldukları anlarda yeniden ve daha farklı şekillerde ulaşmak istemez misiniz?

Müşterilerinizin sizinle paylaştığı e-posta, telefon, ad ve soyad bilgilerini dosya halinde Ads hesabınıza yükleyerek, reklamlarınızla hem bu müşterilerinize ulaşıp hem de en iyi müşterilerinize benzeyen yeni potansiyel kullanıcılar bulabilirsiniz.

Geçen sezon içerisinde birden çok alışveriş yapmış ya da satış başına ortalama en yüksek sepet değerine sahip olan müşterilerinizi “en iyi” müşteriler olarak segmente ettiğiniz takdirde, bu müşterilere daha fazla alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla ikinci ve belki de üçüncü bir alışverişi yapmaya sevk edecek belirli teklifler sunabilir veya müşterilerinizin sizden satın aldığı ürünleri tamamlayacak diğer ürünleri de satın almaya teşvik edici reklam metinleri yada görsellerler ile onları hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu özelliği alışveriş yapma ihtimalinin olmadığı veya düşük olduğunu düşündüğünüz kişilere mesaj göndermekten vazgeçmek için de kullanabilirsiniz.

Müşteri eşleştirme listenizde yer alan kitleniz Google hesaplarındaki oturumlarını açtıklarında, Google’ın arama motorunu, YouTube, Gmail ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullandıkları sırada mevcut müşterilerinizle iletişim kurarak yeni ürün veya hizmetlerizi tanıtabilir, benzer davranış sergileyen yeni kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Google, gizlilik açısından en güvenli olacak şekilde kendi mülklerinde yer alan ve listenizle eşleşmiş mevcut müşteri ilişkilerinizi güçlendirir veya yeni ilişkiler kurmamızı sağlar. IOS14 ile de güncellenen gizlilik, tarayıcı ve yönetmelik değişiklikleri nedeniyle Google, çerezlere dayalı yeniden pazarlama yöntemlerinin kullanımını sonlandıracağını duyurduğundan bugüne eşleştirme listesini hazırlamanın önemi giderek artıyor.

Müşteri eşleştirme, işletmenize özel olan ve doğrudan müşterilerinizden elde ettiğiniz verilerinizi en etkili şekilde kullanarak marka bilinirliğinizi ve performansınızı arttırmaya yardımcı olan bir reklam aracıdır. Müşteri ilişkilerinizi güçlendirirken yeni müşteriler edinmenizi de sağlar.

Gmail'de gelen kutusunu kontrol eden bir müşterinize sekmelerinin en üstünde yer alan kişiselleştirilmiş özel teklifler ve mesajlarla mevcut müşterilerinize reklamlarınızla ulaşabilir yada YouTube'da, en değerli müşterilerinize benzer segmentleri hedefleyerek etkin olmayan müşterileri yeniden etkin hâle getirebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Ceren Durmakoş tarafından yayınlanmıştır.

Ceren Durmakoş, 22 Temmuz 1991 yılında Manisa’da doğdu. 2010 yılında başladığı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu ve İzmir' e yerleşti. Üniversite yıllarında pek çok farklı sektörde part time çalıştı ve onu en çok heyecanlandıran alanın pazarlama olduğu fark etti. Bunun üzerine özel bir şirkette Kilit Müşteri Yöneticisi olarak işe başlayan Ceren, aldığı eğitimin bu sektör için yeterli olmadığına karar verip işini bıraktı. 2017 yılında tekrar üniversite sınavına girerek İzmir Ekonomi Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nü %100 burslu kazandı ve yüksek şeref öğrencisi olarak 2019 yılında mezun oldu. Eğitimi boyunca dijital pazarlamaya merak saldı ve okul dışındaki zamanlarda Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. AdresGezgini ile üniversitedeyken hocasının önerisi sayesinde tanışan Ceren, araştırmaları sonucunda AdresGezgini’nin pazar lideri olduğunu görüp kariyer gelişimi için en doğru yer olduğuna karar verdi ve firmaya başvurusunu gerçekleştirdi. Ceren, 2014 yılından beri boş zamanlarında gezgin ruhunun ona verdiği huzurla, sırt çantasını alıp, tek başına; önce Türkiye, sonra da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok seyahate çıktı. Gezi tutkusunun yanı sıra ortaokul ve lise yıllarında profesyonel olarak basketbol oynayan Ceren, en büyük hayalinin uzaya yolculuk yapıp dünyayı çıplak gözle görebilmek olduğunu söylüyor.

Yorum Yap