Kevin Allocca: Videolar Neden Viral Olur?

Kevin Allocca YouTube’da “trends manager” olarak görev yapıyor. Geçmiş iş deneyimlerine bakılırsa yeni medya ile iç içe geçmiş, başarılı bir yeni medya insanı. 2011’in son döneminde TedYouth organizasyonunda sahne alan ve bazı YouTube videolarının neden ve nasıl viral olduğunu açıklayan 7 dakikalık konuşması ise video tanıtımında başarı sağlamak isteyenlere hap gibi bilgiler sunuyor. Öyle sıkıcı powerpoint sunumları gibi değil, aksine çok eğlenceli, neşeli geçen 7 dakika sonunda “evet, artık ben de viral olabilirim” diyorsunuz. Tabii, bu o kadar kolay mı tartışılır.

Kevin Allocca’ya göre YouTube’a her 1 dakikada 48 saat uzunluğunda video ekleniyor ve bunlardan sadece %1’i viral olabiliyor. Nasıl mı?

3 farklı yolu var.

1. Beklenmedik anlar (komik, garip, sürpriz, şirin, öğretici = Yüksek Duygu Değeri)

2. Trendsetters (Yüksek izleyici sayısına sahip Twitter, Facebook kullanıcıları veya blog yazarlarının videonuzu kendi hesaplarından önermesi)

3. Katılım Sağlamak (yorumlar, paylaşım, remiks, parodiler..)

Daha fazlası için videoyu izlemenizi öneririm:

AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Sosyal Medya kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>