BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Kadının Sosyal Medya'daki Yansıması

Kadının Sosyal Medya'daki Yansıması

Kadının Sosyal Medya'daki Yansıması

Yeniliklere hızlı bir şekilde uyum sağlayan bir millet olarak sosyal medyayı da hızla, topluluklar halinde sahiplendik ve gerçek hayatta yaşadıklarımızı olduğu gibi sosyal medyaya taşıdık. Bilgimiz ve tecrübemiz  olsun olmasın her türlü konuda fikir beyan ettik, paylaşımda bulunduk, yorum yaptık, eleştirdik… Mizah anlayışı olarak da oldukça gelişmiş bir ülke olduğumuz söylenir. Tahmini olarak sosyal medyada karikatür paylaşımının en yüksek olduğu ülkelerden biriyiz.

Sosyal medyada en çok uzmanlık alanlarımıza giren konu ise hepimizin ortak noktası kadın-erkek ilişkileri. Yapılan paylaşımlarda çoğunlukla kadınlar alışverişten başka bir şey bilmeyen, araba kullanamayan, hızlı hazırlanamayan, erkeklere dünyayı dar eden, dayak yemek için tabiri caizse “kaşınan” ve şiddete layık bulunan birer obje konumundadırlar. Ve önemsizmiş gibi görünen bu paylaşımların etkisiyle sosyal medyada oluşan topluluklar ve bu toplulukların ortaya çıkardığı trendlerin sonuçları ciddi boyutlara ulaşabiliyor. “Kadınlara ehliyet verilmesin” , “bir erkek üç kadınla evlenebilsin” gibi başlıkların trend olduğunu düşünürsek, birçoğumuzun eğlence amaçlı yaptığı paylaşımların etkisiyle negatif olaylara yol açabileceğini görüyoruz. Sosyal medyanın toplum hayatında bu kadar etkili olduğu bir çağda mizah anlayışımızı sadece kadınlar konusunda değil her konuda olayları pozitife yönlendirecek şekilde kullanmamız gerektiği düşüncesindeyim.

Bizler görmesek de bir zamanlar değeri çok daha fazla bilinen, anlaşılan, toplumdaki önemine  ve gücüne değer verilen, söz sahibi olabilen kadınlarımızın sosyal medyadaki sığ tanımlamalarının ve gerçeklikten uzak yansımasının  aksine gerçekte ne oldukları hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Hepimizin annesi, kardeşi, kızı, eşi olan kadınlarımızın bu denli negatif bir bakış açısıyla sosyal medyaya taşınmasının hepimize acı veren sonuçları var ne yazıkki.

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadına şiddet olaylarının ve haklarındaki olumsuz söylemlerin sosyal medyada paylaşım rekorları kırdığı bir dünyada yaşıyoruz. İronik bir şekilde bugün de şiddete ve tacize maruz kalan kadınların haberlerini sosyal medyada okuyoruz. Tüm bu negatif düşüncelerden kurtularak sadece 8 Mart’ta çiçeklerle süslenen profillerimizin yansımasını tüm bir yıla yaymak umuduyla tüm kadınlarımızın gününü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap