BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranları Türkiye Rakamları

İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranları Türkiye Rakamları

İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranları Türkiye Rakamları

Türkiye’nin temel dijital istatistik göstergeleri, Türkiye'de en aktif sosyal medya platformlarının raporlarına göre aylık aktif kullanıcı sayılarının dağılımı, kullanıcılar tarafından en çok kullanıldığı belirtilen Sosyal Medya kanalları ve il bazında sosyal medya kanalları kullanım oranlarını bulabileceğiniz İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranları Türkiye Rakamları başlıklı bu blog yazısı, sosyal medya reklamları aracılığıyla ulaşabileceğiniz hedef kitlenin ortalama rakamlarını sizlere sunmak için hazırlanmıştır.

Türkiye'nin temel dijital istatistik göstergelerine baktığımızda 80.02 milyonluk toplam nüfusun 48 milyonu internet kullanıcısı.  42 milyonluk aktif mobil cihaz kullanıcısı oranı, mobil cihaz kullanımının ve mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmanın ne denli büyük önem taşıdığını anlatır nitelikte. internet-ve-Sosyal-Medya-Kullanım-Oranları-2

Türkiye'de en aktif şekilde kullanılan sosyal medya mecralarının raporlarına göre hazırlanan bu tabloda toplam 48 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunduğu görünüyor. Bu da 80 milyonluk Türkiye nüfusunun %60'ının aktif bir şekilde sosyal medya kullandığını gösteriyor. İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranlarına baktığımızda, ürün veya hizmetinizin kullanım alanlarını ve duygusal faydalarını ülkenin %60'ına duyurma şansınızın olduğunu, sosyal medya kanallarında ürettiğiniz içerikleri Facebook reklamları ve Instagram reklamları ile desteklediğiniz noktada en doğru hedef kitleye en doğru zamanda ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

internet-ve-Sosyal-Medya-Kullanım-Oranları-3

Facebook Türkiye'de 48 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına sahip. Ülke nüfusunun neredeyse yarısının bir Facebook hesabı olduğu ve bu kullanıcıların %60'ının Facebook'u her gün kullandığı göz önünde bulundurulduğuna marka bilinirliği sağlamak ve satışlarınızı artırmak için mutlaka bir Facebook sayfanız olması gerekmektedir.

Türkiye'nin En Aktif Sosyal Medya Kanalı: YouTube

internet-ve-Sosyal-Medya-Kullanım-Oranları-5

Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya kanalları ve haberleşme/sohbet uygulamaları oranlarına baktığımızda dünyanın en büyük 2. arama motoru, 3. büyük web mülkü olan YouTube'un 1. sırada yer aldığını görüyoruz. Kullanıcılara ürün veya hizmetinizle ilgili detayları, yaptığınız işe olan tutkunuzu, nasıl çalıştığınızı gösterdiğiniz video içerikler sayesinde web sitenize daha fazla kullanıcı çekebilir, marka bilinirliği oluşturabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. YouTube reklamları hakkında detaylı bilgi almak için alanında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

YouTube'un hemen arkasından %56'lık kullanım oranıyla gümüş madalyayı Facebook, % 47'lik kullanım oranıyla bronz madalyayı Instagram kazanıyor. İşletmeler ve bireysel kullanıcılar için kendini sürekli güncelleyen Instagram, işletme profilleri, Instagram Hikaye Reklamları, Instagram Sponsorlu reklamlar seçenekleriyle içeriklerinizi, etkileşim oranı yüksek bir hedef kitleyle paylaşabiliyor.

internet-ve-Sosyal-Medya-Kullanım-Oranları-7

Türkiye'nin en büyük 5 ilinin toplam nüfusunu, sosyal medya kanallarının kullanım oranlarına bölerek çıkarttığımız yaklaşık kullanıcı rakamlarını yukarıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Bu hesaplamaya göre YouTube Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul'da yaklaşık olarak 8.438.346 kişilik bir kullanıcı rakamına sahiptir.

İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Oranları Türkiye Rakamları için hazırladığımız kitapçığı web sayfamızın Kitaplık bölümünden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kitaplık bölümümüzde bulunan İnternet Reklamcılığının El Kitabı,  Google AdWords Kalite Puanı Rehberi, Etkili Banner Tasarlamanın Yolları başlıklı kitaplarımızı incelemenizi de tavsiye ederiz. Google AdWords Reklamları, Facebook Reklamları, web sitesi tasarımı gibi internette görünürlüğünüzü sağlamak için gerekli tüm araçlar hakkında detaylı bilgi almak ve internet aracılığıyla yeni müşterilere ulaşmak için bize ulaşabilirsiniz.

   

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap