İnternet Reklamcılığı 2015’de %25 Büyüdü

Reklamcılar derneği 2015’de yapılan reklam harcamalarına dair detaylı bir rapor yayınladı. Bu raporda görüldüğü üzere 2015 yılında gerçekleşen internet reklam yatırımları %25 büyüyerek 1 milyar 483 milyon TL olarak gerçekleşti. Televizyon reklamcılığı şu anda 3 milyar 270 milyon TL hacimle birinci sırada gelen mecra, ikinci sırada İnternet reklamcılığı geliyor. Aşağıdaki tablodan tüm mecraların büyüme oranlarına baktığımızda en hızlı büyüyenin dijital olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

reklamcilar-dernegi-tablo

Detayına girdiğimizde İnternet reklam yatırımlarında toplam bütçenin %55’inin arama ağı reklamlarına, %40’ının görüntülü reklamcılığa, %5’inin ise mobil reklamlara ayrıldığını söyleyebilmek mümkündür.  AdresGezgini olarak yönettiğimiz reklam hesaplarını incelediğimizde mobil cihazlardan gelen tıklamaların yaklaşık 1.5 kat artış gösterdiğini söyleyebiliriz. 2016’dan itibaren her işletme, reklamlardan verim almak için web sitesini mobil uyumlu yapmak zorunda kalacaktır. 4G teknolojisinin devreye alınmasıyla birlikte mobil reklamcılığın ve mobildeki video gösterimlerinin 2016’da patlama yapacağını öngörmekteyiz.

Çağla Nacir tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Satış ve Pazarlama kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>