BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Instagram Hikayelerinde Alışveriş 

Instagram Hikayelerinde Alışveriş 

Instagram Hikayelerinde Alışveriş 

Alışveriş, alışveriş, alışveriş! Günümüz dijital pazarlama dünyasının kollektif mantrası.
Bildiğiniz üzere Google, Temmuz ayında 'Akıllı Alışveriş'i bırakıp Şubat ayında görülebilir resim reklamlar sunmuştu. Daha sonra Haziran ayında hikayelerde alışverişi başlattıktan sonra artık resmi olarak bunu genel olarak alışverişin onaylandığı tüm işletmelere yaymaya başladı.

Bahsettiğim gelişmeler biraz kafanızı karıştırmış olabilir. O zaman hadi bir an önce Instagram Hikayeler'de alışveriş yapabilecekleri ve bu işlevselliğin neden ileriye giden markalar için önemli olacağı hakkında konuşmaya başlayalım!

Instagram'da Alışveriş: Nasıl Çalışır & Kurulur?

Günümüzde Instagram alışverişi etkili, çok da göze çarpmayan fakat sık rastlanan bir kanal halini almış durumda. 90 milyondan fazla kullanıcının her ay alışveriş gönderilerindeki etiketleri ortaya çıkarmak için etkileşimde bulunduğu bir kanal.

Instagram'da alışveriş Mart 2017'de başlamıştı. Bu deneyimini de daha az işlemsel ve daha sürükleyici olacak şekilde geliştirmişti. "Ürünleri görüntülemek için dokunun" düğmesinin ürün adlarını ve fiyatlarını göstermesi dışında, alışveriş gönderileri organik gönderilere benziyordu.

Ve bu ürün adlarına ve fiyatlarına tıkladığınızda, bir açıklama ve bir CTA(call to action) içeren ürün detayları sayfasına gidiyordunuz.

Instagram resmi olarak hikayelerdeki alışverişi, genel olarak alışverişin onaylandığı tüm işletmelere sunmuş durumda. Ve tahmin edeceğiniz üzere hikayeler için alışverişe başlamadan önce onay almanız için yapmanız gereken bir işlem var.

İşte yapmanız gerekenler:

1)Instagram uygulamasının en son sürümüne sahip olduğunuzdan ve hesabınızı bir işletme profiline dönüştürdüğünüzden emin olun.
2)Facebook sayfasında veya Instagram hesabıyla ilişkilendirilmiş İşletme Yöneticisi hesabında "yönetici" olduğunuzdan emin olun.
3)Ürün kataloğunuzu Facebook'ta ayarlayın.
4)Hizmetleri değil fiziksel ürünleri sattığınızdan emin olun.

Bu adımları tamamladıktan sonra Instagram, onay için hesabınızı otomatik olarak inceleyecek. Onay süreci birkaç gün sürebilir ancak sabırlı olun; resmi olarak onaylandığınızda bir bildirim alacaksınız.

Yalnız onaylandıktan sonra ve ürünleri gönderilerinizde etiketlemeye başlamadan önce Instagram'da etiketlemeyi etkinleştirmeniz gerekiyor. 
Bunu yapmak için profilinizin en üstündeki “Başlayın” uyarısını tıklayın (alışveriş için onaylandığınızda bu uyarıyı görüyor olacaksınız). Bir uyarı görmüyorsanız, ancak zaten onaylandıysanız,
Seçenek> Ürünler> Devam seçeneğine gidin. Profilinize bağlamak istediğiniz ürün kataloğunu seçin, Bitti'yi tıklayın. Artık ürünlerinizi Instagram yayınlarınızda etiketlemeye hazırsınız!

Instagram Etiketlerinde Alışveriş Sticker Kullanma
Yukarıdaki adımları tamamladıysanız, tebrikler! Başlamaya hazırsın.

Instagram hikayelerde ürün etiketleme birçok sticker özelliği ile geliyor. Yani, arka plana o tatlı Led Zeppelin şarkısı için bir sticker ekledikten sonra; bir konum etiketi; ve çok takipçili bir influcer modelinden bahsederek ürün etiketinizi ekleyin ve voila!

Buradaki sınırlamalardan biri, her gönderi için yalnızca bir ürünü etiketleyebilmeniz. Ancak bu bir sınırlama olmasa bile - başka bir ürünü etiketlemek istiyorsanız, hikayenize eklemeniz yeterli! Kullanıcınız etiketinize tıkladığında ve ardından "Ayrıntıları Gör" açılır penceresini tıkladığında, daha önce bahsetmiş olduğumuz aynı ürün ayrıntıları sayfasına gönderilir. Oradan, açılış sayfanıza tıklayabilir, ek ürün resimlerini görebilir veya benzer öğelere bakabilirler.

Keşfette Alışveriş
Yine de Instagram alışverişe yenilik getirmenin tek yolu bu değil. Anasayfanızdaki keşfet sekmesine gidin (yapacak daha iyi bir şey olmadığında tıkladığınız o küçük büyüteç), yakın zamanda hazırladığınız alışverişe özgü bir keşif kanalının test edildiğini göreceksiniz. Buradaki olay, eğer alışverişle ilgilenen bir kullanıcıysanız, Instagram'ın, sizi, alışveriş yapmaktan hoşlanabileceğinizi düşündüğü markalara maruz bırakmaya başlayacağıdır. Eğer bir markaysanız, alışveriş içeriklerinizi ortaya koymaya devam etmeniz ve kendinizi haber kaynağında veya hikayelerde standart bir gönderiyle ulaşamayacağınız tüketiciler tarafından görülebilecek bir konuma getirmeniz gerektiğidir.

Avantaj Elde Edin!
Peki bütün bunlar ne anlama geliyor? Temelde tüketicilerin fiziksel olarak elinde tutabilecekleri minimum bir ürününüz varsa, harekete geçmenin tam zamanı! Alışveriş işlevselliği hızla kanallar arasında artmaya devam ediyor ve bu son gelişme, içerik tüketiminin geleceği ile çok yüksek satış potansiyeli sunuyor.
Bu fırsattan bir an önce yararlanın!
 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Pelin Çalışkan tarafından yayınlanmıştır.

Pelin Çalışkan 30 Eylül 1992 yılında Muğla'da doğdu. Ege Üniversitesi İstatistik bölümü mezunu olan Pelin, üniversitenin son senesinde Almancasını da değerlendirerek bir yıllık Erasmus programı dahilinde Almanya’nın Bremen şehrinde bulundu. Daha sonra Essen şehrine taşınarak buradaki Alman enerji devi E.ON'da çalışma fırsatı yakaladı. Almanya'da her zaman bir şansı olduğuna inanarak İzmir'e dönen Pelin, dijitale olan ilgisini işe dönüştürmüş olmaktan mutlu. Fırsat buldukça Muğla'da vakit geçirmeye çalıştığını söyleyen Pelin'in en büyük tutkusu deniz. Seyahat etmenin yanı sıra deniz sporlarıyla ilgilenmekten de oldukça keyif alan Pelin'in son yıllardaki hayallerinden biri Amatör Denizci Belgesi alıp, kendi teknesinin kaptanı olmak.

Yorum Yap