BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Günlük Scrum Toplantısı Nasıl Yapılır?

Günlük Scrum Toplantısı Nasıl Yapılır?

Günlük Scrum Toplantısı Nasıl Yapılır?

Scrum toplantıları, Agile metodolojisinin önemli bir parçasıdır. Gün içerisinde planlanacak işleri tanımlamak için gerçekleştirilir. Günlük stand-up toplantıları olarak da bilinen bu toplantılar, her gün aynı yerde ve aynı saatte gerçekleştirilir. Covid pandemisinin de etkisiyle günlük scrum toplantıları çevrimdışı olarak da gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılar, ekip üyelerinin son scrum’dan itibaren ne yapıldığı, ne yapılması gerektiği ve hangi sorunların çözülmesi gerektiği hakkında konuştuğu toplantılardır.

Günlük scrum toplantılarını gerçekleştirmek için en iyi zaman günü başlangıcı – sabah saatleridir. Çünkü genellikle gün başlangıcı ekip üyelerinin en fazla enerjiye sahip olduğu zaman aralığıdır. Günlük scrum toplantıları, takımın daha iyi iletişim kurmasına ve daha iyi bir ürün üretmesine katkıda bulunur. Eğer ekip üyeleri daha ayrıntılı tartışmalara ihtiyaç duyarsa, günlük scrum toplantılarından sonra gün içerisinde toplantı planlayarak sorunları/beklenmedik durumları çözebilirler.

Günlük scrum toplantıları 15 dakikadan fazla sürmemelidir. Bu toplantılar bir sonraki günü koordine etmek için kısa bir fırsat olarak görülmelidir. Scrum toplantıları ayrıca ekip üyeleri arasında güven oluşturmaya yardımcı olur ve ekip üyelerini, çalışmalarını planlamaya teşvik eder.

scrum

Günlük scrum toplantılarında ekip üyelerinden aşağıdaki temel üç soruyu yanıtlaması beklenmektedir:

    1-Son toplantıdan beri neler yaptım?

    2- Bugün içerisinde neler yapmayı planlıyorum?

    3-Hangi sorunlarla karşılaştım/karşılaşma ihtimalim var?

Günlük scrum toplantılarının asıl amacı durum güncellemelerine daha çok vakit ayırmaktansa yapılması gerekenlere ve ortaya çıkabilecek sorunlara odaklanmaktır.

AdresGezgini Ar-Ge merkezinde de Scrum metodolojisi kullanılmakta olup her takım için ayrı günlük scrum toplantıları gerçekleştirilmektedir. Böylelikle güne daha planlı bir başlangıç yaparak daha efektif bir şekilde çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Gonca Toprak tarafından yayınlanmıştır.

Gonca Toprak, 22 Kasım 1996 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. Lisans eğitimi için büyüdüğü Antalya’dan İzmir’e taşındı ve 2019 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinden mezun oldu. Ardından, 2022 yılında İzmir Demokrasi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitimi sırasında ilk defa yürüttüğü TÜBİTAK projesiyle beraber araştırma ve proje yönetimi gibi konularda kendini geliştirmeye başladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca makine öğrenmesi, derin öğrenme ve görüntü işleme alanlarında çalışmalarını sürdürdü. Mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı yazılım firmasında TÜBİTAK, KOSGEB ve birçok Horizon Europe projelerinde yer alarak proje yazımı ve proje yönetiminde tecrübe kazanmaya başladı.

Yorum Yap