BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google ın Yenilenen Görseller (Google Images) Teknolojisi

Google ın Yenilenen Görseller (Google Images) Teknolojisi

Google ın Yenilenen Görseller (Google Images) Teknolojisi

Bilgi düşünüldüğünde akla ilk gelen şey kuşkusuz, rakamlar ve kelimelerdir. Bilgi arama konusunda 1998 yılından bu yana hizmet veren Google, kelimelerle ifade edilemeyen aramalarda da aktif olabilmek adına 2001 yılında Google Görseller’i yarattı. Birçok aramada metnin değil görselin faydalı olduğunu keşfeden Google, piyasaya sürdüğü Görseller ürünü ile 2001 yılında 250 milyonun üzerinde görsel indeksledi. 2005 yılı itibariyle 1 milyarın üzerinde indeksleme yapan Google Görseller 2010 Haziran ayı itibariyle, 10 milyarın üzerinde görsele sahip. Google’ın sunduğu görsel arama hizmeti sadece resimlerin miktarı ile ilgili değildir. Gelişmiş bilgisayar teknolojisini kullanan Google, geçtiğimiz 10 yıl içinde, kullanıcılarının doğru görseli bulabilmelerine yardımcı olmak adına daha hızlı ve kolay arama yapabilen bir sistem geliştirdi. Sadece resimlerden ibaret olmayan bu ürün ile, klip görüntülerine, çizimlere, yüzlere ve hatta renklere bile ulaşabilmek mümkündür. “Benzer Görseller” sistemi tarafından kullanılan Google’ın gelişmiş bilgisayar teknolojisinin ötesi de bulunmaktadır.

Örneğin, leoparların 9 türü olduğunu ve bunların her birinin farklı beneklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Google Görseller, leoparların alt türlerini kullanıcılarına sunabilmektedir. Google Görseller, belli bir fotoğraf  ile, leoparlar etiketlenmemiş olsa bile onların türlerini belirleyebilmektedir.

Google’ın "benzer renkler" geliştirmesi yalnızca görselin genel rengine dayanarak görseller getirmemektedir. Eğer öyle olsaydı, birçok resim basitçe "beyaz" olarak sınıflandırılırdı. Eğer [tulips] (lâleler) arıyorsanız ve sonuçları "beyaz" için daraltırsanız, sonuçlarda lâlelerin etrafının değil, kendilerinin beyaz olduğu görselleri arıyorsunuz demektir. Bir arama motoru için varolan bütün görsellerde istenen öğenin ne olduğunu anlamak için, bazı ağır algoritma ustalıkları ve işlem gücü gerekmektedir.

Yenilenen Google Görseller (Google Images)

Bunlar Google Görselleri daha kullanışlı bir hale getirmek için geliştirilen teknolojilerin sadece bir kısmıdır. Başta da belirttiğim gibi, görsellerin miktarı ve çeşitliliği 2001 yılından bu yana çok büyük bir artış göstermiştir. Görseller insanların en çok aradığı içeriklerden biri oldu. Google dün, 20 Temmuz 2010, Google Resmi Blogu'nda yayınlanan habere göre Google Görseller (Google Images) ürününü yenilediğini duyurmuştu. Google resmi blogunda yayınlanan bu habere göre, önümüzdeki birkaç gün içinde bu hızlı gelişen görsel webin kapsamına ve güzelliğine yakışır bir servis sunmak için  Google Görsellerin bir güncellemesini duyurulacak ve görsellerin ardındaki bazı güçlü teknolojileri gün yüzüne çıkarılıcaktır.

Google Görsellerin yenilenmiş tasarımında şunlar yer alacak;

Sık döşeli yerleşim: Bir çok resme tek seferde bakmak için tasarlandı. Bununla birlikte, kullanıcının aradığı şeyi bulabilmesi için olan uygulama sona erecek.

Anlık kaydırma (geçiş): Resimler arasında kaybolmadan sayfalar arasında geçiş sağlayacak olan bu uygulama ile artık bir kaydırmalı sayfada 1,000 görsele kadar görüntülenebilecek.  Ayrıca hangi sayfada olduğunuzu kaybetmemeniz için küçük, dikkat çekmeyen sayfa numaraları da sunulacak.

Daha büyük önizleme resimleri: Sonuçlar sayfasında, modern tarayıcılar ve yüksek çözünürlüklü ekranlar için tasarlandı.

Üzerine gelindiğinde açılan panel: Bu uygulama,küçük önizleme resimlerinin üzerine farenizi getirdiğinizde ortaya çıkıp size daha büyük boyutlarda bir önizleme, resim hakkında daha fazla ayrıntı  ve  “benzer resimler” gibi resme özel başka bilgiler verir.

Bir resme tıkladığınızda büyük bir resim içeren ve bulunduğu web sitesini gösteren yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Görsel dışında herhangi bir yere tıkladığınızda ise kaynak hakkında daha fazla bilgiye ve içeriğe ulaşabileceğiniz orijinal sayfaya yönlendirilirsiniz.

Optimize edilmiş klavye ile yönlendirme: Sayfalar arasında daha hızlı geçişler için “Page Up / Page Down” gibi bazı standart klavye kısayollarından yararlanılır. Her şey sizi istediğiniz bilgiye çabucak ulaştırmak için.  Böylece siz de gerçekten o ağaç evi yapmaya koyulabilir ya da istediğiniz çiçekleri satın alabilirisiniz.

Google, reklamverenler için "Görsel Arama Reklamları (Images Search Ads)" adlı yeni bir reklam formatını da başlatıyor. Bu reklamlar yalnızca Google Görseller'de gözüküyor ve metin reklamlarının yanına bir küçük resim eklemeyi sağlıyor. Daha fazla bilgi için Google Yardım Merkezi'ne göz atabilirsiniz. Görsel Arama Reklamları (Images Search Ads) özellikle görsel arayan kişilere ulaşmak için faydalı bir yoldur.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap