Google’ın Geleceği: SERP ve SEO İçin Tahminler

Her geçen gün kendini yenilemeye devam eden Google, kimi kalıcı kimi kısa süreli olmak üzere yeni özellikler deniyor. ClickThrough, Google’ın geleceğine dair tahminlerde bulunarak 2014’ün Aralık ayında Google arama sayfalarının nasıl gözükeceğini kurguladı, interaktif deneyim için web sitesini inceleyebilirsiniz.

google

İşte ClickThrough’nun Google’ın 2014’üne dair tahminleri:

1. Sonuç sayıları olmayacak
Bir eksik farkettiniz mi? Google’ın görselliğini arttırmasıyla, farkedilmeyen özelliklerini kaldırması muhtemeldir. Bu durumda yaklaşık 400,000,000 sonuç bulundu yazılarına elveda diyebiliriz.
Gerçekleşme olasılığı:8/10

2. Google+ banner reklamları
Google, 2013’ün Ekim ayında büyük, koyu bannerları denemişti. Google+’ı canlı tutmak isteyen Google’ın aynı büyük bannerları firmaların Google+ sayfaları için kullandığını da görebilir miyiz? Bu bannerler çoğu marka ve kullanıcıyı Google+ kullanımına teşvik edebilir.
Gerçekleşme olasılığı: 6/10

3. Kişiselleştirilmiş bilgi ekranı
Google Now kullanıyorsanız, bilgi ekranındaki pop up’lar gibi kişiselleştirilmiş bilgileri görmüşsünüzdür. Google, tamamıyla kullanıcıya özel arama sonuçları için tam özellikli arama motoru olma yolunda ilerliyor.
Gerçekleşme olasılığı: 9/10

4. Dokunmatik Google Now-style kartları
2013 yılında masaüstü işletim sistemleri dokunmatik özelliği kullanmaya başladı. (Windows 8) Google 2014’te masaüstü araçları için dokunmatik özelliği ekleyebilir.
Gerçekleşme olasılığı: 4/10

5. İlk sonucun kutu içinde çıkması
Mobil aramalarda Google’ın ilk organik arama sonucu genelde kutu içinde olmakta ve kullanıcıyı arama sayfasından direk istediği sayfaya yönlendirmektedir. Masaüstü araçlar için de test edilen bu özellik ile Google’ın kullanıcı deneyimini geliştirmek amaçlanmıştır.
Gerçekleşme olasılığı: 7/10

6. Bilgi ekranı için daha fazla kaynak
Şu sıralar bilgi ekranında Wikipedia ve Google+ ile ekstra bilgi sağlayan Google, arama sonuçlarında daha fazla bilgi verebilmek için daha fazla kaynak kullanabilir.
Gerçekleşme olasılığı: 6/10

7.Bilgi ekranında sosyal metrikler
Bilgi ekranında daha fazla Google+ entegrasyonu şaşırtıcı olmaz. “Son gönderiler” özelliği uzun süredir bulunuyor ve buna ek olarak yorum yapma gibi sosyal metrikler de eklenebilir.
Gerçekleşme olasılığı: 8/10

8. Reklamlara video uzantısı
2013’te eklenen reklam uzantıları ve ürün listeleme özelliklerinden sonra reklamlara video eklentisi de 2014 tahminleri dahilinde değerlendirilebilir. (Özellikle Bing’den sonra)
Gerçekleşme olasılığı: 7/10

9. Bilgi ekranında kişiselleştirilmiş reklamlar
Ürün listeleme reklamları ve bilgi ekranına uygulanacak reklamların birleşmesiyle, size özel kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturulabilir.
Gerçekleşme olasılığı: 3/10

10. Reklamlar ve organik aramaların birlikte olması
2013’teki bir uygulaması ile reklamları küçük bir logo ile işaretleyen Google, kullanıcıların reklamları daha kolay farketmesini sağladı. Bu durum reklam sıralamalarını değiştirme konusunda Google’a daha fazla özgürlük tanıdı. 2014’te bütün reklamların bir yerde gösterilmesi yerine organik aramalarla reklamlar eşleştirilip gösterilebilir.
Gerçekleşme olasılığı: 3/10

11. Belirgin aksiyon butonları
Google Haritaların mobil versiyonunda yer alan telefonla arama, yol tarifi, paylaş gibi özellikler masaüstü araçlar için de geliştirilebilir. Arama butonu Skype veya Gmail’in kendi video chat özelliğine bağlanabilir.
Gerçekleşme olasılığı: 6/10

Can Bengisu tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Google AdWords kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>