BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google, Türkiye için %5 Yasal İşletim Maliyeti Kararı Aldı

Google, Türkiye için %5 Yasal İşletim Maliyeti Kararı Aldı

Google, Türkiye için %5 Yasal İşletim Maliyeti Kararı Aldı

Reklamlarla ilgili olarak 1 Kasım 2020 tarihiyle beraber Google yeni ücretler kesecek ve faturalara yeni ücretler eklenecek. Birleşik Krallık, Avusturya ve Türkiye olarak bu değişiklikler uygulanacak. Eklenecek maliyetler ise aşağıdadır. 

Türkiye'de yayınlanan reklamlar: Fatura veya ekstreye %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir.

Avusturya'da yayınlanan reklamlar: Fatura veya ekstreye %5 Avusturya DST Ücreti eklenecektir.

Birleşik Krallık'ta yayınlanan reklamlar: Fatura veya ekstreye %2 BK DST Ücreti eklenecektir."

"Google, Yasal İşletim Maliyetlerinin, Türkiye'de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle ekleneceğini açıkladı. Avusturya ve Birleşik Krallık'ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanıyor."

Ücretler, fatura veya ekstrenize her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilir. Bu ücretlere Google Ads hesabında "İşlemler" bölümünden ulaşılacak.

Aylık faturalandırma ya da otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapılıyorsa bu ücretler hesap bütçesine ilave olarak eklenecek. Örneğin, Türkiye'de hesap bakiyesi 100TL ise ve Türkiye'de yayınlanan reklamlar faturaya ek %5 Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse faturalandırma 105TL olarak gerçekleştirilecek.

Aylık faturalandırma manuel olarak yapılıyorsa bu ücretler ödemenin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Böylece, söz konusu bakiye bir sonraki bakiyenizden otomatik olarak düşürülecek. Örneğin, Türkiye'de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL'lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL - 5 TL) krediniz olacak ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünecek.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Elif Yılmaz tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap