Google Trends ile Geleceği Görmek

y-1

Google’ın 2004 yılından bu yana gerçekleştirilen aramaların istatistiklerine ulaşmamızı sağlayan Google Trends hizmeti sayesinde, geçmiş yıllara ilişkin değerlendirmeler yapıp geleceğe ilişkin öngörülerde bulunmak mümkün.

“sevgiliye hediye” şeklindeki bir Google aramasının 2011 yılından bu yana arama sıklığı aşağıdaki grafikte görüldüğü şekildedir.

1

Grafikten çıkarılan iki sonuç var:

y-2
Zıplamanın nerede olduğunu daha iyi anlamak için geçtiğimiz 2015 yılına daha yakından bakalım:

2

Görüleceği üzere “Sevgililer Günü” olarak bilinen 14 Şubat tarihinin olduğu hafta “sevgiliye hediye” arama teriminin arama hacmi en yüksek değere ulaşıyor. Aynı sonuç önceki senelere bakıldığında da görülebilir.

Buradan elde edeceğimiz sonuçla “sevgiliye hediye” arama teriminin 14 Şubat tarihini de içeren 2016 yılının 6. haftasında yine yılın en yüksek arama hacmine ulaşacağını önceden tahmin edebiliriz.

Sevgililer gününe yönelik hediyelik eşya vb. ürünlerin satışı ile ilgili bir internet siteniz varsa, arama hacmindeki bu yükseliş eğiliminden en yüksek karı elde etmek için internet reklamlarına başlamanın ya da hali hazırda internet reklamı veriyorsanız bu mecraya ayırdığınız bütçeyi arttırmanın tam zamanı.

buton

Çağla Nacir tarafından tarihinde gönderildi
Bu yazı Google AdWords kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>