BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bütçesi Küçük Etkisi Büyük

Bütçesi Küçük Etkisi Büyük

Bütçesi Küçük Etkisi Büyük

Viral kavramı son yıllarda pazarlamada oldukça sık karşımıza çıkan bir kavram. Virüs kelimesinin sıfat hali olarak düşünebilirsiniz. Sektör profesyonellerinin  birçoğunun ortak hayali bir gün ortalığı kasıp kavuran bir viral pazarlama çalışmasının içerisinde yer alabilmektir. Çünkü bu pazarlama metodu neredeyse sıfır maliyetle ve bir çaba harcamadan işinizi inanılmaz boyutlara taşıyabilir. Özellikle de online olarak uygulandığında etkisi çok büyük boyutlara ulaşacaktır.

Peki başarılı bir viral kampanya nasıl oluşturulur? Bu konuda bir yemek tarifindeki gibi kesin bileşenler veremeyiz ancak doğru bir strateji izlemenize yardımcı olarak ipuçları paylaşabiliriz.

  • Bir kampanyanın viral olabilmesi için en temel  unsur iyi bir içeriktir. İçeriğiniz görenleri  şaşırtmalı, eğlendirmeli ya da bir şekilde diğer içeriklerden farklılaşarak öne çıkmalıdır. Ayrıca içeriğinizdeki fikir gerçekten yaratıcı olmalı ve alakalı kullanıcıları hedeflemelidir.
  • Kampanyanızın viral olmaya yatkın olması için içerisinde insanların hakkında konuşabilecekleri birşeyler olmalıdır. İnsanlar arasında diyalog oluşmasını sağlamak viralin ta kendisidir. Hakkında konuşmaları için insanlara bir sebep vermezseniz kampanyanız yayılmayacak ve markanızın değerini arttırmayacaktır.
  • İnsanlara neden sizi sevmeleri gerektiğini açıklamak yerine bunu onlara içeriğinizle gösterin. Çok fazla reklam kokan bir içerik pek tutmayacaktır. Reklam öğelerini içerik kalitesini bozmayacak şekilde dengede tutun.
  • Markanızı içeriğinizdeki hikayeye entegre edin. Doğrudan ya da dolaylı olarak markanızı olaya dahil edin ve izleyicilerinizin gözünden kaçmayacak bir şekilde yapın. Böylece insanların bu içeriğin arkasındaki markayı hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.
  • İçeriğinizin çok uzun olmamasına özen gösterin. İlk 5-10 saniye kullanıcının dikkatini çekmeyi başarabilmelidir. İçeriğinizin yüklenme süresinin kısa olması da izleyicilerinizi kaçırmamak için önemli bir etkendir.
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap