BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yatırım Getirinizi Dönüşümlerinizi Optimize Ederek Arttırın

Yatırım Getirinizi Dönüşümlerinizi Optimize Ederek Arttırın

Yatırım Getirinizi Dönüşümlerinizi Optimize Ederek Arttırın

Yatırım Getirisi, net karınızın maliyetlerinize oranı şeklinde tanımlanır. Net karınızı, maliyetlerinize oranladığınızda elde ettiğiniz sonuç reklamlarınıza harcayacağınız parayı belirlemenize ve ardından Google Ads reklamlarından sağladığınız kazancı öğrenmenize yardımcı olur. 

Yapılacak bu küçük matematik doğrudan kampanyanızın hedefine bağlıdır. Hedefiniz kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesi, marka bilinirliğinizi artırmak ya da satış elde etmek olabilir. Hedeflerinizi göz önünde bulundurarak yatırım getirinizi artıracak olan dönüşüm değerlerine odaklanabilirsiniz.

Peki, Nedir Bu Dönüşüm Değerleri?

Dönüşüm, değerli olduğunu düşündüğünüz müşteri işlemlerinden oluşur. Eğer satın alma, kayıt olma gibi web sitesi işlemleri, hedefiniz için önemliyse, bu işlemler için dönüşüm değerleri belirleyebilirsiniz. Telefon aramaları, mail tıklamaları, hatta olası satış ihtimali bulunduran iletişim, teklif formları da değerli işlemlerdendir. Öncelikle işletmeniz için hangi işlemlerin değerli olduğunu belirleyerek başlayın.

Değerli işlemleri belirledikten sonra her işlem için bir değer belirlemeliyiz ki yatırım getirimizi ölçebilelim. Her bir işlemin değeri ise, dönüşümü elde etmek için harcadığınız tutardan daha büyük olmalıdır. Örneğin, bir ürünün satışını yapabilmek için 5 TL harcıyor ve bu satıştan 15 TL elde ediyorsanız, kar elde etmiş olursunuz.

Artık yatırım getirinizi artırmak için ihtiyacınız olan verileri elde edebilir,  kullanıcılar reklamlarınızla etkileşime girdiğinde dönüşüm değerlerinizi ölçerek yatırım getirinize olan etkisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Elde edilen bu verileri kullanarak yatırım getirisi yüksek olan anahtar kelimeleri, reklam gruplarını ve kampanyaları belirledikten sonra uygun teklif stratejileriyle dönüşümlerinizi optimize edebilirsiniz. 

Örneğin web siteniz üzerinden gelen telefon aramalarını tanımlamış olduğunuz telefon dönüşümünüz üzerinden incelediğinizde, satışlarınıza katkı sağladığını gördünüz.  Bu veriler doğrultusunda telefon araması üreten reklamlar oluşturarak kullanıcıların size doğrudan telefon reklamları ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Telefon araması üreten reklamlar işletmeniz için takip edilmesi gereken önemli reklamlardandır. Elde edilen verilerle reklam çalışmalarınızda teklifleri ve bütçeleri değiştirmek gibi nokta atışı düzenlemelerle yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

Kampanyalarınızın başarısını artırmak, hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için işletmeniz için değerli olan işlemleri belirlemeli, ardından bu dönüşümleri değerleri ile birlikte tanımlamalı ve elde edeceğiniz verilerle kampanyalarınıza yön vermelisiniz. 

Dönüşüm oranını arttırmak, aynı bütçe ile size daha fazla müşteri sağlar. Dolayısıyla müşteri elde etme maliyetlerini düşürür. Rakipleriniz web sitelerine sizden daha fazla ziyaretçi çekiyor olsalar bile siz, rakiplerinizden daha fazla kar elde ediyor olursunuz. Dönüşüm değerleri ile ilgili detaylı bilgi almak için Dönüşüm Oranı Optimizasyonu adlı kitapçığımızı web sitemiz üzerinden indirebilirsiniz. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Büşra Çay tarafından yayınlanmıştır.

Büşra Çay, 1995 yılında Konya'da doğdu. Lisede Adil Karaağaç Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü'nü bitirdi. 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri Bölümü'nü kazandı ve hazırlık dahil 5 yıl içerisinde mezun oldu. Lisans döneminde DEÜ Global Liderlik ve İnovasyon Topluluğu'nda İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak yönetim kurulunda yer aldı.

Yorum Yap