BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google AMP Projesi ile Daha Hızlı ve Daha Etkin Siteler

Google AMP Projesi ile Daha Hızlı ve Daha Etkin Siteler

Google AMP Projesi ile Daha Hızlı ve Daha Etkin Siteler

AMP (Accelerated Mobile Pages) yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Google tarafından açık kaynak olarak geliştirilen ve temelinde mobil sitelerin açılış deneyimini arttırmayı hedefleyen üst seviye kullanıcı deneyimi sunan bir projedir. Mobil cihazlar ile yapılan arama sonuçlarındaki organik sıralamayı önemli ölçüde etkilemektedir. 

Mobil sayfalar için geliştirilmiş olan bu framework'ün çoğu HTML etiketleri aynı olsa da kendine özel olarak tasarlanan AMP HTML etiketleri de vardır ve kullanımı zorunludur. Daha önce HTML, CSS ve Javascript ile ilgilendiyseniz sitenize kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Örneğin; Resim özelliğini kullanmak için img etiketi kullanılıyorken AMP karşılığı amp-img src="adresgezgini.jpg" alt="adresgezgini" height="400" width="800" şeklindedir.

AMP' de kullanılan CSS ve JavaScript kaynak dosyalarının CDN üzerinden optimize edilmiş hali getirilir. Sayfalar Google AMP Önbelleğine alınır ve bu sayede açılış hızında mükemmel bir deneyim yakalarsınız. 

Geliştirme aşamasında doğru etiketlerin kullanımı ve çalışma kontrolünü AMP Validator sayfasından test edebilirsiniz. AMP mobil sayfalarınızın Google Arama Motorundaki indekslerini ve varsa hataları Google Search Console aracı ile etkin bir şekilde takip edebilirisiniz.

Eğer hedef kitlenizde mobil kulanıcılar varsa -ki bu da kaçınılmaz bir sebep- mobil sayfalarınızı AMP ile yeniden tasarlamayı gözden geçirmelisiniz. E-ticaret, Haber ve Blog siteleri gibi trafiği fazla olan web siteleri AMP projesini kullanmaya çoktan başladılar. Siz de bu rekabette size özel sitenizin organik sıralamada üst sıralarda yerinizi almak istiyorsanız Google Ads Premier Partner AdresGezgini ile iletişime geçerek Mobil Uyumlu Siteler hakkında detaylı bilgi alabilirisiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Onur Cambaz tarafından yayınlanmıştır.

Onur Cambaz, 1993 yılında Bartın'da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün 2016'da verdiği ilk mezunlarındandır. Neşeli, konuşmayı seven, arkadaşlarına önem veren bir karaktere sahiptir.

Yorum Yap