BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • COVID-19'a KOBİ Olarak Nasıl Cevap Vermelisiniz?

COVID-19'a KOBİ Olarak Nasıl Cevap Vermelisiniz?

COVID-19'a KOBİ Olarak Nasıl Cevap Vermelisiniz?

COVID-19 hakkında etrafta yüzen çok fazla bilgi var; nasıl önleneceği, uygun el yıkama teknikleri, sosyal mesafeyi koruma, virüsü alırsanız ne yapmanız gerek ve çok daha fazlası.

Ancak kişisel endişelerin dışında, bu süre zarfında işletmeler üzerindeki finansal etkiyi en aza indirmeye çalışan küçük işletme sahipleri için bazı seçenekler bulunmaktadır.

Bunun gibi zamanlarda, bazı işletmeler pazarlamalarını durdurma eğilimindedir aynı rakipleriniz gibi! En akıllı işletmeler bunu bir fırsat olarak kullanırlar.

Peki siz hangisisiniz?

Seçenek 1: Mağdur olmayı kabul edin, tüm reklamcılık çalışmalarını duraklatın.

Seçenek 2: Ekibinizi toplayarak yeni yöntemler bulun ve bu krizi fısata çevirin!

Bu dönemde pazarlama çalışmalarınızdan ne bekleyebilirsiniz?

          1. Rakiplerinizin Önünde Olun

Artık rakiplerinizin yapmadığı her şey sizi öne çıkarıyor. Bir yarış gibi düşün. Yavaş koşsanız bile, hala kanepede oturan herkese ulaşabiliyorsunuz!

          2. Hedef Kitleniz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek her zaman faydalıdır. Onları satın almaya motive eden nedir? Demografik özellikleri dışında müşterilerinizi ne kadar iyi anlarsanız, onları potansiyel müşterilere dönüştüren içerik oluştururken o kadar stratejik olabilirsiniz. Araştırmanız, size özel gereksinimlerini karşılayan içerik oluşturma olanağı sağlayabilir. Ürününüzü veya hizmetinizi, kitlenizin kendine özgü sorunlarına bir çözüm olarak konumlandırabilirsiniz.

          3. Satın Almaya Hazır Müşterilerden Yararlanın

Birçok işletme geçici olarak COVID-19 sebebi ile kapanıyor ve halkın mal ve hizmetler için nereye başvurabileceği alanı daraltıyor. Eğer işletmeniz açık ise insanları bilgilendirin! Koronavirus üzerinden işinizi pazarlamaya devam etmek, ihtiyaç duyan müşterilerin burada olduğunuzu, açık olduğunuzu ve ürün veya hizmetinizi her zamanki gibi sağlayabileceğinizi bildirmelisiniz.

Şimdi dijital pazarlamayı kullanarak ilerlemek ve üst seviyeye çıkmak için uygulanabilecek birkaç yola bakalım!

          1. Sosyal Medya Reklamları

Kullanıcılar artık her zamankinden daha fazla çevrimiçi vakit geçiriyor. Evden çalışan birçok yetişkin, evde ders alan çocuklar ve Koronavirüs sırasında mümkün olduğunca evde kalmaya çalışan insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Sosyal platformlarda artan erişim ve katılımın bu denli arttığı bir dönemde, bir işletme sahibi neden şimdi sosyal medya reklamlarını ve çalışmalarını duraklatmayı seçsin? Markanızı, hedef kitlenizi yenileyerek potansiyel müşterilerinize ulaştırın.

          2. Google Reklamları

İşletme yavaşladığında veya belirsizlikler şu anda olduğu gibi ortaya çıktığında, işletme sahiplerinin tüm reklamcılık çabalarını durdurmak istemeleri ortak bir tepkidir. Tüketiciler aktif olarak çok fazla satın almıyorsa neden para harcamaya devam etmeliyiz düşüncesi yanlıştır. Şimdi harcamaya ve hayatı normal şekilde sürdürenler için, işletmenizin hazır olmasını ve önlerinde olmasını istersiniz! Şu anda çok fazla harcama yapmayan tüketiciler için, normallik devam eder etmez daha sonra kimden satın alacaklarını düşünüyorsunuz? Google'da reklam vermek, markanızı alakalı ve hedef kitlenizin önünde tutar, böylece satın almaya hazır olduklarında rakiplerinizden değil sizden alışveriş yaparlar.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Çağla Eroğlu tarafından yayınlanmıştır.

Çağla Eroğlu, 20 Ekim 1995 yılında İzmir’de doğdu. Bilgisayara olan merakının ve tutkusunun peşinden giderek 2014 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Lisans eğitimi süresince kendini yazılım alanında geliştirerek birçok projede yer aldı. Üniversitede almış olduğu eğitimi pekiştirmek adına da yeni programlama dilleri öğrendi. Kişisel gelişime ve yeniliklere açık olan Eroğlu, 6 ay boyunca Dale Carnegie Akademi’nin vermiş olduğu Next Generation Leadership eğitimini aldı. 2018 yılında yaz stajını şirketimizde yapan Eroğlu, bitirme projesini de Üniversite&Ar-Ge Merkezi İş Birliği kapsamında bizlerle birlikte yürüttü.

Yorum Yap