BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Vuvuzela ile Dünya Kupası Coşkusu Sosyal Medya Kampanya Analizi

Vuvuzela ile Dünya Kupası Coşkusu Sosyal Medya Kampanya Analizi

Vuvuzela ile Dünya Kupası Coşkusu Sosyal Medya Kampanya Analizi

Geleneksel medyadan farklı olarak yeni medyada ve internet erişiminde yaşanan gelişim ve değişmeler, bilgisayarları insanların gündelik yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. İnternetin yaygınlaşması ile her türlü bilgiye anında ulaşabilme, gündelik hayatımızda alışveriş, sağlık, eğitim gibi hizmetlerden yararlanabilme gibi olanaklar gelişmiştir.

Geride bıraktığımız son beş yılda sosyal ağların da yaygın kullanımı, marka sahiplerinin yüzünü çevrimdışı reklamcılıktan çevrimiçi reklamcılığa çevirmesine yol açmıştır. Geleneksel medyada, kampanya ile sunulan ürün lotaryacılık adı ile tabir edilen bir çeşit kupon sistemi ya da çekiliş ve kura ile olmaktaydı. Gazete promosyonlarından faydalanmak isteyen okur, belirlenen sayıda kupon biriktirmek zorunda kalıyordu. Kupon biriktirme işlemi tamamlandıktan hemen sonra ise hediyesini teslim almak için bir müddet beklemek zorunda kalıyordu.

Sosyal medya üzerinden düzenlenen kampanyalarda ise durum biraz daha farklı. Etkili bir sosyal medya kampanyası, sosyal ağları kullanan kişiler tarafından anında fark ediliyor ve hızla yayılabiliyor. Burada amaç kısaca; sosyal medya aracılığı ile markanın ya da ürünün bilinirliliğini arttırmak, marka ya da ürün hakkında geri bildirim almak ve hedef kitle ile ilişkileri geliştirmektir. Sosyal medya kampanyalarının en önemli özelliği, kampanyaya katılan bireylerin birbirleri ile kurdukları ikili ilişkilerdir. Birbirleri ile iyi iletişim kuran kişiler, beraberlerinde başka bağlantılar da getirerek marka ya da ürünün bilinirliliğini arttırırlar.

"AdresGezgini Vuvuzela ile Dünya Kupası Coşkusu" Kampanyası

23 Haziran tarihinde başladığımız "Vuvuzela ile Dünya Kupası Coşkusu" kampanyamızın amacı; hem sosyal ağları kullanarak markamızın bilinirliliğini arttırmak hem de 2010 Dünya Kupası boyunca, maçlardan daha fazla hakkında konuşulan ve merak uyandıran Vuvuzela’yı sosyal ağları kullanan internet kullanıcıları ile tanıştırmaktı. Kampanyamızı duyurmak için kurumsal blogumuzu, AdresGezgini’ne ait Facebook ve FriendFeed hesaplarını kullandık. Kampanyamızın ilk haftası, AdresGezgini'ne ait FriendFeed ve Facebook hesapları üzerinden üyelerimize, Dünya Kupası tarihine ait oldukça basit sorular sorduk ve üyelerimizin katılımını, anonim hesaplar da dahil olmak üzere sağladık. Kampanya süresince hem Google AdWords reklamlarından hem de Facebook reklamlarından yararlandık.

Haftaiçi hergün saat 10:00 ila 10:30 arasında yayınladığımız ve FriendFeed ve Facebook kurumsal hesaplarından sorduğumuz iki soruyu da, kampanyanın ikinci haftasında Facebook AdresGezgini sayfasına taşıdık. Böylece kalan iki hafta müddetinde yalnızca Facebook hesabından sürdürdüğümüz kampanyamızın sonucunda 20 adet Vuvuzela’yı sosyal ağ kullanıcıları ile buluşturduk. Üç hafta boyunca süren kampanyamız müddetince kısıtlı bir kampanya bütçesi kullandık. Sosyal medyanın asıl gücünden faydalanarak sürdürdüğümüz kampanyamızı, 06 Temmuz 2010 tarihinde sonlandırdık.

(Vuvuzela ile Dünya Coşkusunu Kampanyası videosunu linkin üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz.)

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap