BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Türkiye 2011′de Neleri Aradı?: Google Arama Trendleri - 2

Türkiye 2011′de Neleri Aradı?: Google Arama Trendleri - 2

Bir önceki yazıda Türkiye'deki Google arama trendlerini genel olarak inceledik. Bu yazıda ise, 2011 yılında, Türkiye’de kelime bazında yapılan aramalarda göze çarpan istatistiklere göre yılın 'Google Türkiye Enlerini' belirledik. Bakın ne kadar enteresan veriler yakaladık:

Yılın en romantik şehrinin Kırıkkale olduğunu biliyor muydunuz? 2011 Google aramalarında ‘aşk sözleri’ en fazla Kırıkkale'de aranmış. 14 Şubat zamanı grafikteki yükseliş de gözden kaçmıyor.

Yılın En 'Muhteşem Yüzyıl' müdavimi şehri ise, Çanakkale oluyor. Hürrem Sultan’ı en çok Çanakkaleliler merak etmiş. Yozgat’ın tercihi ise ‘Feriha’dan yana olmuş.

Yılın en video izlemeyi seven ili neresi oldu dersiniz? Cevap Diyarbakır oluyor. Bu yıl Google'da 'YouTube' kelimesini en çok tıklayan il Diyarbakır olmuş.

İbrahim Tatlıses' en çok seven ilin Urfa olduğunu düşünüyorsanız, çok büyük bir yanılgıya düşüyorsunuz demektir. Çünkü 2011 yılında 'İbrahim Tatlıses' isminin en çok arandığı il yalnızca Gaziantep. Maalesef Urfa, bu listede bile görünmüyor. Ayrıca grafikte Mart ayındaki ani yükseliş, İbrahim Tatlıses’in saldırıya uğradığı zamana denk düşüyor.

Yılın en alışverişkolik ilini merak ediyor musunuz? Bu yıl 'Trendyol' kelimesi en çok Kars'da tıklama oranı yakalamış. Karslılar internetten alışveriş çok sevmiş olacak ki, yükselen bir grafikle, ‘Trendyol’ ve ‘Markafoni’ gibi anahtar kelimeler ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Yılın en çok şans oyunu oynayan ili ise İzmir olarak karşımıza çıkıyor. 'Sayısal' anahtar kelimesinin bu yıl Google'da en çok İzmir’de arandığı görülüyor. Sanıyoruz ki İzmirliler şans oyunlarını çok seviyor. :)

2011 yılında en çok seyahat eden şehir neresi dersiniz? Cevap: ‘otobüs firmaları' anahtar kelimesiyle İçel oluyor. Özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerinde hiç evlerinde oturmamış İçelliler.

Yılın en oyuncu ili ise ‘oyun' kelimesiyle, listemize ikinci defa giren Kırıkkale oluyor. Yozgat’ın da hakkını yememek lazım 0.1 oranıyla birinciliği kaptırmış.

Son birincimizi öğrenmeye geldi sıra. 2011 yılının en çok ‘film’ izleyen ili sizce neresi? Film kategorisinde birinciliği, tam üç il paylaşıyor. Bursa, Kütahya ve Çanakkale bu yılın en çok film anahtar kelimesi aranan şehirleri olmuş. En çok aranılan film isminde ise ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ zirveye yerleşmiş, ‘İncir Reçeli’ en büyük takipçisi olmuş.

İl bazlı aramalardan yakaladığım şaşırtıcı sonuçlar bu kadar. Bakalım önümüzdeki sene nasıl veriler ortaya çıkacak.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Blog Yorumları

  1. çok iyiler ya:)) gerçekten böyle olduğunu bilmiyordum. Ama Siirt iline çok şaşırdım.

Yorum Yap