BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Ağların Kişisel Arama Motoru: Greplin.com

Sosyal Ağların Kişisel Arama Motoru: Greplin.com

Sosyal Ağların Kişisel Arama Motoru: Greplin.com

Neredeyse her gün çevrimiçi dünyada arama yapmak için arama motorlarını kullanıyoruz. Peki ama sosyal ağların gelişim ve yaygınlaşma sürecinde artan kişisel içerik ve verilerimiz arasından arama yapma söz konusu olduğunu ne yapmalıyız?

İşte bu olası sorunu çözmek için Amerika menşeli Y Combinator firması yeni bir proje ile internet dünyasına giriyor. Kişisel arama motoru Greplin sayesinde farklı sosyal ağlarda bulunan hesaplarınızdaki içerik ve bilgilerinizi bir araya toplayarak normal bir arama motorunda olduğu gibi arama yapabiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Greplin: Sosyal Ağlarda Arama Yapın!

greplin

Henüz beta aşamasında bir startup projesi olan Greplin’e mail adresiniz ve seçtiğiniz bir şifre ile kolaylıkla üye olabilirsiniz. Kullanıcısı olduğunuz Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal paylaşım sitelerinde arama yapmaya olanak sağlayan Greplin, henüz daha 19 yaşında olan Daniel Gross tarafından bulundu.

Startup projelere finansal destek sağlamak amacıyla kurulmuş ve bu konuda uzmanlaşmış bir girişim firması olan Y Combination’ın kurucularından Paul Graham, Greplin’in bulunuş hikayesini şöyle açıklıyor: “Daniel geçtiğimiz yıl bir partiye katılmak üzere yola çıkmış. Fakat parti detaylarını, nerede ve kimin tarafından düzenlediğini hatırlayamamış. Bu bir Facebook daveti miydi? Yoksa mail kutusuna düşen bir haber miydi? Bu partinin detaylarını bulmak çok zor olacaktı. Google ya da diğer arama motorlarını kullanarak detaylara ulaşabilirdi evet ama çok zaman kaybedecekti. Sonuçta Daniel’ın aklına sadece üyesi olduğu sosyal ağlarda arama yapabileceği bir arama motoru yapma fikri geldi ve biz bu projeyi hayata geçirdik.”

Greplin ücretsiz bir arama motoru fakat aylık 5 dolar ödeyerek üyeliğinizi geliştirebiliyor ve Google ürünlerini de hesabınıza ekleyebiliyorsunuz. Şu an sadece Gmail, Facebook, Twitter, Dropbox, Linkedin, Google Calendar ve Google Docs sitelerinde ücretsiz olarak kullanılabilen Greplin’de Salesforce, Evernote, Box, Basecamp ve Google Voice eklemeleri yapmak için ücret ödemeniz ve hesabınızı geliştirmeniz gerekiyor. Site önümüzdeki günlerde aktif olarak kullanılabilecek.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap