BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Soru-Cevap Usulü Sosyal Arama: Aardvark

Soru-Cevap Usulü Sosyal Arama: Aardvark

Soru-Cevap Usulü Sosyal Arama: Aardvark

2007 yılı sonlarında Max Ventilla, Damon Horowitz, Nathan Stoll ve Rob Spiro tarafından bulunan Aardvark fikri, sosyal arama alanına yepyeni bir araç niteliğinde girdi. Bunun sebebi ise Aardvark’ın, diğer sosyal arama araçlarından farklı olarak, aranılan anahtar kelimenin arama motorları sonucunda yer alan web siteleri ile değil direkt olarak insanların düşünceleri ile sonuçlanabilmesidir.

Times’a göre 2009 yılının en iyi 50 web sitesi içinde yer alan Aardvark, gerçek zamanlı web hizmeti vermektedir. Bu sayede asıl olan bilgiye çevrimiçi olarak ulaşmak değil, bilginin kaynağı olan çevrimiçi insana ulaşmak önemli hale gelmiştir. Tabii ki bunun ne anlama geldiğini anlayabilmek için web araması ve sosyal arama arasındaki farkı bilmek gerekmektedir.

search_engine_aardvard

Web araması, ulaşılmak istenen bilgiye ait birkaç anahtar kelimenin arama motoruna yazılması ve arama yapılması sonucunda ulaşılan sonuçlardır. İnternet kullanıcılarının sayısız sayfada bilgiye ulaşabileceği web araması, arama motorunun webin görünmez derinliklerinde dolaşarak milyarlarca sayfa arasından ulaştığı sonuçlardır. Sosyal arama ise, aranılan bilgi hakkında bilgiye sahip insanlara ulaşmayı mümkün kılar. (bkz: Sosyal Arama Optimizasyonu)

Aardvark örneğinde olduğu gibi, sosyal arama motorları sizi aradığınız bilgiye sahip kişilerle buluşturur. Sosyal aramanın paradigması, size yardımcı olabilecek bilgi sahibi kişi ile sizin aranızda köprü vazifesi kurma üzerinedir. Bu durum biraz da, bilginin paylaşılması ve gerçek zamanlı bilgiye anında ulaşılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Google gibi geleneksel arama motorlarında, dolaylı olarak sağlanan bilgi çok titiz botlar vasıtasıyla elde edilebilir.

Sosyal arama motoru Aardvark ile bilginin açıklığı tamamen kaç tane bilgili kullanıcının hizmeti kullandığına bağlıdır. Bu da Aardvark'ı şu sonuca götürüyor: "Aardvark'ın bilgi temelinin artırılması stratejisi önemli ölçüde kullanıcılar için iyi bir deneyim yaratmaya bağlıdır; böylece kullanıcılar etkin kalır ve arkadaşlarını davet etmeye istekli olurlar".

Aardvark Nedir ve Nasıl Çalışır?

En aşina olduğunuz konuları sormanın ötesinde Aardvark, sizin geçmiş blog yazılarınıza, hali hazırdaki çevrimiçi profillerinize ve tweetlerinize bakarak bildiğiniz konuları belirler. Aardvark; kişisel bilgi güvenilirliği üzerinden çalışmaktadır. İnsanların Google gibi motorlardaki bilgilere duyduğu güven kaynak web sitesinin yetkisine bağlıyken, Aardvark'taki bir kaynağa güvenmeleri kaynakla aralarındaki yakınlığa ve onlara bilgiyi veren kişiyle nasıl bağlantıda olduklarına bağlıdır. Web araması ve sosyal arama arasındaki farkta da bahsettiğim gibi Google'da bir arama sorgusu girdiğinizde, arama motorunun sorgunuzun cevabını içeren web siteleriyle tamamen eşlenmesi gerekir. Aardvark'da, motorun yalnızca cevabı bilen bir kişiyle eşlenmesi gerekir. Cevabın kendisini bulmakla ilgilenmesi gerekmez ve sorgunun yazılış biçimi hakkında daha esnek olabilir.

2007 yılında kurulan ve ancak 2009 yılı Mart ayında Beta olarak hizmet vermeye başlayan Aardvark, o günden bugüne düzenli olarak kullanıcı sayısını arttırdı. Ekim 2009 itibariyle 90,361 kullanıcısı olan sitenin bu kullanıcılarının %55.9'u bir soru sorarak veya bir soruyu cevaplayarak içerik üretmişti. Sitenin ortalama sorgu hacmi günde 3,167.2 soru ve ortalama etkinlikte kullanıcı ayda 3.1 soru soruyor. Sitede, ilginç bir şekilde, mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcılarından daha faal görev alıyor.  Aardvark ekibi, bu durumu kullanıcıların telefonlarında uzun aramalar yapmak zorunda kalmadan hızlı, kısa cevaplar istemelerine bağlıyor. Ayrıca insanların telefonlarında daha doğal dil kalıpları kullanmaya alışık olduklarını da düşünüyorlar. Ardvark'ta ortalama sorgu uzunluğu 18.6 kelime iken standart bir arama motorunda bu rakam 2.2-2.9 kelime. Bu farkın bir kısmı insanların kullandığı daha doğal lisandan (İngilizce'deki "a", "the" ve "if" gibi kelimeler) kaynaklanıyor. Bir başka sebebi ise kişilerin sorgularına, sorguyu bir insanın okuyacağı ve daha iyi bir cevaba sebep olması niyetiyle daha fazla içerik eklemeleri olabilir.

Aardvark’a mevcut Facebook hesabınızla ya da Google hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Yakın bir gelecekte Twitter, Friendfeed gibi sosyal ağ hesapları ile de siteye kullanıcı olarak giriş yapmanın mümkün olabileceği düşünülüyor. Google ve Aardvark İşbirliği

Geçtiğimiz Şubat ayında Google, 50 milyon dolara sosyal arama sitesi Aardvark’ı satın aldığını açıklamıştı. Aardvark’ın Google ailesine katılmasının en büyük önemi, hiç kuşkusuz, milyonlarca insana erişebilmek olacaktır. Google’ın sisteminden birçok anlamda etkilenen Aardvark kurucuları, Google ile yaptıkları işbirliğinin bilgi arayanlar açısından önemli olduğunu düşünüyorlar. Eğer sorulan soru, özel profil içinde değilse bu durumda Google gibi arama motorlarında da arama sonucunu etkileyecektir. Sosyal web teknolojisi konusunda atılımlar yapan Google'ın Aardvark ile sosyal arama kavramına da yeni bir boyut getireceğini düşünüyorum.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap