BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle AdWords’te Başarılı Olmak

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) İle AdWords’te Başarılı Olmak

Arama motoru optimizasyonu, genellikle, web sitenizin bazı bölümlerinde küçük düzenlemeler yapılması anlamına gelir. Sadece normal arama sonuçlarını etkileyecek olan arama motoru optimizasyonunun Google AdWords gibi ücretli veya sponsorla sağlanan sonuçlar üzerinde etkisi yoktur. Tavsiye edilen, optimizasyon uygulamasını öncelikle ve çoğunlukla sitenizi ziyaret edenler yani hedef kitleniz için en iyisi olacak şekilde vermenizdir.

Hedef kitleniz içeriğiniz ve işiniz hakkında bilgi bulmak için arama motorunu kullanan kişilerdir. Bu durumda sitenizin arama sonuçlarında görünürlülüğünü arttırmak için atılabilecek en iyi adım arama motoru optimizasyonudur.

google-ısı-haritası

Arama Motoru Optimizasyonuna Sahip İnternet Sitesi Nasıl Hazırlanır?

Google bir internet sitesinin içeriğini indekslerken, kalitesini değerlendirirken belirli kıstasları göz önünde bulundurur. Tasarımınız estetik olarak kusursuz görünebilir ama Google ölçütlerine uygun değilse düşük kalite puanı ile değerlendirilebilir bu da Google’da konumunuzu doğrudan etkileyecektir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler ve sitenizde yer alması muhtemel bazı teknik eksikler,

 • Programlama Dili
 • Dmoz Kategori
 • Yahoo Kategori
 • Google Analytics
 • Google Maps
 • Title
 • Verify-1
 • Description
 • Keyword
 • h1, h2 Tag
 • Sitemap
 • Urllist
 • Gss.xsl
 • Resim Dosyaları
 • Alt Title Tags; olarak sıralanabilir.

Programlama Dili

Web sayfaları, birden fazla programlama dili veya program yapısı kullanılarak hazırlanabilir. Bunların en sık tercih edilenleri HTML, Flash, PHP ve ASP yapısıdır. Örneğin, siteniz tamamen Flash yapıda ise, arama motorları tarafından bulunmanız, her sayfanızın ayrı ayrı indekslenmesi düşük bir ihtimaldir. Arama motorlarında daha iyi sonuç elde etmek isteyenler için önerilen, web sayfalarını HTML, PHP veya ASP yapıda hazırlanmasıdır. Bu sayede sayfanızda yer alan yazılar arama motorlarınca çok rahatlıkla okunabilecek, her sayfanız ayrı ayrı indekslenebilecek, arama sonuçlarında daha iyi bir sıraya gelebilecektir.

DMOZ Kategori

Dmoz, internetteki en geniş dizindir. Kısaca "arama sisteminin kalbidir" denilebilir. Bilindik tüm arama motorları bu sistemin veritabanını kullanmaktadır. Tüm dillerde yayını mevcut olan site her geçen gün sitesini ekleyen kullanıcılar aracılığı ile büyümektedir. Dmoz sistemine kayıt olmak, sitenizin, bütün arama motorlarına kayıt olmasıyla eş değerdir.

Yahoo Kategori

Dmoz kategoriyle aynı mantıkta çalışan Yahoo Kategori, sitenizin internetin en büyük dizininden birine daha kayıt olmanızı sağlayacaktır. Bu kategorisel dizinler, sitenizin sektörünü otomatik olarak belirlediğinden aramalarda en doğru sonuçlarda gösterilmenizi sağlayacaktır.

Google Analytics

Google'ın kullanıcıları için sunduğu bu hizmet, site sahiplerine çok detaylı şekilde rapor verilmesini sağlar. Sitenize eklenecek ufak bir kod parçasıyla, siteniz Google tarafından takibe alınacak ve size, sitenizin kullanımı hakkında detaylı bilgi verecektir.

Bu hizmeti sitenize entegre ettiğiniz andan itibaren, Google'ın sayfalarınız hakkında bilgi almak ve bunları size iletmek adına, sayfalarınızı da tek tek kayıt etmektedir. Bu sayede indekslenme sayınızı da arttırmış oluyorsunuz.

Google Maps

Google’ın kullanıcılar için sunduğu bir diğer hizmet de Google haritalarıdır. Bu servise uygun bir formatta kayıt olmak iletişim ve adres bilgilerinizin çok hızlı indekslenmesini sağlayacaktır.

Title

Web sitelerinin en önemli parçası Title / Başlık bölümüdür. Bütün arama motorlarınca ilk kontrol edilen bu alan, siteniz hakkında, yaptınız iş hakkında muhakkak bilgi içermelidir. Buraya yazılan bilgiler, sitenizin indekslenmesinde büyük rol oynamaktadır. Belli yazım kuralları eşliğinde yazacağınız yazılar, arama motorlarında en alakalı sonuçlarda gösterilmenizi sağlar.

Verify-1

Sitenizin, Google Arama Motoru kayıt işleminde kullanacağınız en önemli parametresi olan Verify-1, en doğru şekilde sitenizin Google sistemine eklenmesini sağlar. Google Webmaster Tools'dan erişebileceğiniz bu kod, bir kaç farklı şekilde sitenize eklenebilir. Bunlardan en hızlı ve en doğru olanı META Tag etiketi ile eklenmesidir.

Description

Sitenizin tanımını yapacağınız bu bölüm, arama motorları sonucunda sayfanız hakkında kullanıcılara bilgi vermesini sağlar. Kısaca sayfanızın özeti olarak tanımlanabilir. Sizi tanıtan, işinizi anlatan en etkili kısa bir cümle ile bu bölümü doldurabilirsiniz. Daha etkili olabilmesi adına, içerik sayfalarınıza özel Description / Tanım yazılmasını tavsiye ederiz.

Keyword

Keyword / Anahtar Kelime, arama motorlarında Title / Başlık' tan sonra dikkat edilen ikinci bölümdür. Buraya yazacağınız anahtar kelimeler ile sitenizi, işinizi arama motorlarına öğretebilirsiniz. Burada kullanacağınız kelimelerin çok genel kelime olmasından kaçının. İşinize özel spesifik kelimeler veya kelime grupları seçmeniz, sizi arama sonuçlarından daha iyi bir seviyeye getirecektir.

h1, h2 Tag

HTML programlama diline ait olan bu taglar Header 1 ve Header 2 nin kısaltılması olarak kullanılır. Sayfalarınızda kullanacağınız başlıkları bu taglar arasında kullanmanız, arama motorlarınca site içeriğinizin daha rahat okunmasını sağlayacaktır. Arama motorları, sitenizi, dizinlerine eklerken, içerik olarak öncelikle başlıkları eklemektedir. Bu nedenle bu tagların kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Sitemap

Site haritası olarak adlandırılan bu işlem ile sitenizin yapısını kolayca arama motorlarına öğretebilirsiniz. Site haritası düzgün bir biçimde, istenilen formata göre hazırlanarak Google WebMaster Tools ile eşleştirilmelidir. Böylece sayfalarınız arasındaki bağlantıları, ne kadar fazla tekil sayfaya sahip olduğunuzu, sayfalarınızı ne sıklıkla güncellediğinizi vb. bilgileri Google'a iletmiş olursunuz.

Urllist

Site haritasının bir benzeri olarak hazırlanan bu yapıda ise, sadece sitenizde yer alan sayfaların url adresleri yer almaktadır. Böylece ne kadar çok tekil sayfanız, ne kadar çok bağlantınız olduğu arama motorlarınca kolayca tespit edilebilmektedir. Tekil sayfa sayısı ne kadar çok olursa indekslenme sayınız o kadar yükselecektir.

Gss Xsl

Site haritasının farklı bir formatı olarak bilinir. Sitemap bölümüne destek vermek adına hazırlanıp sunucunuza yüklenebilir.

Resim Dosyaları

Web sayfasını oluşturan, en önemli parçalardan resim dosyaları, sitenize eklenirken belli kurallar dahilinde eklenirse, sadece görselliğe değil, arama motorlarında indekslenmenize de katkıda bulunacaktır. Resim dosyaları sitenize eklenmeden önce, ekleyeceğiniz sayfaya, konuya göre adlandırılırsa, sayfa içeriğine destek olacaktır. Görsel arama sonuçlarında da bu dosya isimlendirmeleri işe yarayacaktır.

Alt Title Tag

Resim dosyalarına eklenen bu tag ile, resim hakkında bilgi verebilir, eklendiği sayfa içerini kısaca anlatabilirsiniz. Bu işlem ile sayfalarınız arama motorlarınca taranırken, resim dosyaları ile birlikte taranarak, sayfalarınızın bir bütün olarak değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap