BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Müşterilerinize Omni-Kanal Deneyimi Yaşatmaya Hazır mısınız?

Müşterilerinize Omni-Kanal Deneyimi Yaşatmaya Hazır mısınız?

Müşterilerinize Omni-Kanal Deneyimi Yaşatmaya Hazır mısınız?

Çok hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüme tabi olan pazarlama uygulamalarında sürekli yenilikçi uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Gerek üretim yapan işletmeler, gerekse de görevi pazarlama ve satış olan aracı kuruluşlar, tüketimi artırmak ve tüketim tercihlerini kendi lehlerine çevirmek amacıyla sürekli olarak araştırmalar yapmakta ve bu konu için önemli bütçeler ayırmaktadırlar. Aynı ve benzeri ürünleri üreten ve pazarlayan çok sayıda üretici ve satıcı olduğu varsayımı altında, gelecekte de ayakta kalabilmek ve sert rekabetten etkilenmemek için yaratıcı pazarlama uygulamalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple geçmişte tek kanallı pazarlama uygulamaları ile başlayan süreç şuanda yerini omni kanal pazarlama tekniklerine bırakmaktadır.

Omni-kanal, tüketicilerin bütün alışveriş kanallarından aynı anda ve etkileşimli bir şekilde yararlanmasını sağlayan yenilikçi bir hizmet modelidir. Perakendeciler, tüketicilerle çok sayıda kanal ve temas noktası kurarak onlara ulaşır ve kesintisiz bir alışveriş deneyimi sağlamaya çalışırlar. Kısa bir örnek verecek olursak ;

“Kullanıcı akıllı telefonundan bir ayakkabı ile ilgili araştırma yaparken girdiği firmanın alışveriş sitesinde cookie aracılığı ile profilleniyor. Kısa bir süre sonra mobilden tekrar araştırma yaptığı sırada, yeniden pazarlama (re-marketing) sayesinde incelediği ürünün reklamını görüyor. Siteye girerek, ürünü alışveriş listesine ekliyor. Eve döndüğünde ailesinin de fikrini alıyor ve ürünü almaya karar veriyor. Dizüstü bilgisayarı aracılığı ile e-ticaret sitesi üzerinden ayakkabının siparişini veriyor. Ardından telefon ile firmayı arayarak ürün ile ilgili firmadan birkaç sorusunun cevaplanmasını talep ediyor ve siparişine bir başka rengin eklenmesini istiyor. Ürün eline ulaştıktan sonra beğenmediği rengi değiştirmek için fiziksel mağazaya giderek yeni ayakkabıyı alıyor. Ürünü bir süre kullandıktan sonra üretim hatası olduğu ortaya çıkıyor ve değişim isteğini sosyal medyayı kullanarak firmaya bildiriyor. Yeni ürün isteğini firmanın basılı kataloğu aracılığı ile yapıyor. Firma müşterisi ile e-mail yolu ile temasa geçip, kargo ile ayakkabıyı geri alarak yenisini gönderiyor.”

Görüldüğü üzere omni kanal uygulamaların asimetrik olarak tüm kanallar kullanılmakta ve hatta bu kanalların bir kısmı da aynı anda kullanıma tabi olmaktadır. Dolayısı ile her bir kanalın etkinliği, müşteri ile diyaloğun kaybolmaması adına çok önemlidir. Bir kanaldan devam eden müşteri diğer kanal içerisinde aynı performansı deneyimleyemiyorsa, kanaldan istenen verimlilik gerçekleşmeyecek ve hem o kanalın hem de omni kanal uygulaması içerisinde yer alan tüm kanalların ortak performansında düşüş ortaya çıkacaktır.

Bu sebeple firmalara önerilerimiz ;

  • Müşterilere tüm kanallardan ulaşmalıyız. Fiziksel mağazanız harici, mutlaka bir çevrim içi mağaza (web sitesi) ve mobil uygulamanızın olmasını öneriyoruz.
  • Müşteriler aynı ürüne ve ürünün bilgisine tüm kanallardan ulaşabilmelidir.
  • Tüm kanallardaki tutundurma faaliyetleri (mesaj,promosyon,kampanya) aynı olmalıdır.
  • Tüm kanallardan aynı değişim ve iade süreci olmalıdır. Bir kanaldan alınan ürün diğer kanallardan değiştirmesi mümkün olmalıdır.
  • Online alışverişi özendirmek adına ürünün fiyatı online’da daha ucuz olmamalı ürünün fiyatı tüm kanallarda aynı olmalıdır.

Online mağazasında inceleme yapılan bir ürünün tüm dijital kanallarda reklamı yapılarak müşterilere yeniden pazarlama özelliği sayesinde hem marka bilinirliğini daha da sağlamak ve satışa giden süreyi kısaltmak adına ürün ve hizmete uygun hem Google reklamları hem de tüm sosyal medya reklamları yapılmasını öneriyoruz. Siz de internet reklamlarıyla satışlarınız artırmak ve yeni müşterilere ulaşmak istiyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap