Haftanın Özeti [10-18 Aralık 2012]

Haftanın Özeti [10-18 Aralık 2012]

Haftanın özetinde bu hafta konuğumuz AdWords Hesap Uzmanımız Serhat Bayrak oldu. Aşağıda başlıklarla birlikte videonun tam metnini de bulabilirsiniz.

1. Twitter "arşiv" özelliğini kullanıma açtı.

Uzun süredir merakla beklenen Twitter arşiv özelliği nihayet kullanıma açıldı. Henüz kısıtlı sayıda kullanıcıya sunulan bu özellik ile Twitter kullanıcıları tweetlerini kullandıkları cihazlarına indirebilecekler.

The Next Web’in haberine göre Twitter arşivine ulaşmak isteyen kullanıcılar, Ayarlar bölümünün en alt kısmında çıkan ‘Your Twitter Archive’ seçeneğini tıklayarak talepte bulunacaklar. Daha sonra (arşiv hazır olduğunda) kullanıcıların e-posta adreslerine attıkları tüm tweetleri indirilebilecekleri bir link gönderilecek.

2. Google yılın en çok arananlarını açıkladı.

Google her sene yayınladığı yılın en çok aranılan önemli olaylarını konu alan Zeitgeist listesini açıkladı. 50′yi aşkın ülkeyi kapsayan listede 2012 yılının en çok aranan başlıklar, kişiler ve trendler listeler açıklandı.

Milyarlarca Google aramasının incelenerek hazırlandığı Google Zeitgeist’da  ani ölümüyle büyük üzüntü yaratan Whitney Houston, yeni fenomen Gangnam Style ve Sandy Kasırgası öne çıktı.

Türkiye’de ise ünlü isimler arasında Hadise ilk sırada yer alırken, onu Mustafa Ceceli ve Tarkan takip etti. En fazla aranan TV dizisi kategorisinde ‘Muhteşem Yüzyıl’ en çok aranan dizi olurken, Kuzey ve Güney ile Kurtlar Vadisi Pusu dizileri ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

3. Twitter, 2012 yılında en çok konuşulanları açıkladı.

Geçtiğimiz yıl başlattığı yılın en çok konuşulan konuları sayfasını bu yıl da devam ettiren Twitter, 2012 yılı için en çok konuşulanlarını hazırladığı özel bir sayfa üzerinden paylaştı. Londra’da düzenlenen 2012 Olimpiyatları, yıl sonuna doğru Amerika’yı vuran Sandy kasırgası, Euro 2012, Jamaika’lı atlet Bolt ve 2012 ABD başkanlık seçimleri gibi konuların damga vurduğu 2012′de en çok ilgi gören tweet ise Barack Obama’ya ait olan kutlama mesajı oldu. Yılın televizyon kategorisinde ise en çok konuşulan dizi Family Guy, film ise Think Like a Man olarak listelendi.

4. Facebook 2012'nin en unutulmaz anları sunuyor.

Tıpkı Twitter ve Google’da olduğu gibi Facebook da geride bırakmaya hazırladığımız yılın en çok paylaşılan olaylarını, en çok dinlenen şarkıları, izlenen filmleri, gidilen mekanları, okunan kitapları ve daha birçok başlıkta paylaşılan haberleri sunuyor. “2012 year in review” başlığında hem kendi hayatınızda olanları görebildiğiniz ve arkadaşlarınızla paylaşabildiğiniz hem de dünyadaki olayları inceleyebileceğiniz sayfa Facebook kullanıcıları tarafından büyük ilgi görüyor.

5. Yelp Türkiye açıldı.

Yer bildirimi konusunda özellikle Amerika’daki kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılan Yelp, Türkiye’de de faaliyete geçti.Yelp’in resmi bloğundan duyurulan “Türk lokumu” başlıklı bir yazı ile kamuoyuna tanıtılan Yelp Türkiye’de kullanıcılar internet sayfası ve akıllı telefonlar için geliştirilen uygulama üzerinden mekanlarla ilgili tavsiyeleri, puanları ve yorumları görebiliyorlar. Ayrıca Foursquare’de olduğu gibi yer bildirimi yapıp, bu bilgileri Yelp, Twitter ve Facebook üzerinden arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. Şu an için çoğunlukla İstanbul’daki mekanların aktif olduğu uygulamada veri tabanının diğer şehirlerde de artması için kullanıcıların mekanları uygulamanın veri tabanına eklemesi gerekiyor.

6. Twitter reklamlarında negatif anahtar kelime eşleme seçeneğini ekledi.

Twitter reklamverenler için reklam stratejilerini her geçen gün geliştiriyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Twitter’ın reklam bloğunda açıklanan bir haber ile reklamlarda kullanılan arama seçeneklerini geliştirdiğini duyurdu.

Buna göre artık reklamverenler anahtar kelimelerine tıpkı Google AdWords reklamlarında olduğu gibi negatif kelimeler yerleştirebilecekler.

Örneğin, “bacon” anahtar kelimesine reklam vermek isteyen bir kimse arama sorgusunda “Kevin Bacon” yazan birine Kevin anahtar kelimesini negatif eşleyerek reklam gösterimi yapmasını engelleyecek.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap

Son Gönderiler: