BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bu Hafta Sosyal Medya’da Neler Oldu? #11

Bu Hafta Sosyal Medya’da Neler Oldu? #11

Bu hafta sosyal medyada neler oldu bülten serimizin 11.'sini yayınlıyoruz. Neredeyse üç aydır, her hafta cuma günleri haftanın sosyal medya haberlerini derlediğimiz dijital gündem yine çok yoğun.

Bu haftanın gündemi 27 Temmuz'da görkemli bir törenle açılışı yapılan 2012 Londra olimpiyatlarıydı.

Tarihteki İlk Sosyal Medya Olimpiyatları: 2008 Pekin olimpiyatları sırasında sosyal medyanın günümüzdeki kadar aktif olmaması ve Çin’deki internet kullanım engelleri hem Pekin’den oyunları izleyenlerin, hem sporcuların hem de televizyon karşısında izleyenlerin sosyal medya üzerinden paylaşımlarının sınırlı sayıda kalmasına neden olmuştu. Halbuki son birkaç yılda sosyal medya kullanımında yaşanan patlama 2012 Londra Olimpiyatlarında durumu farklılaştırdı. Hem oyunların Londra’da olması hem de mobil internet paylaşımının kat be kat artmasından dolayı sosyal ağlarda Olimpiyat hakkındaki mesajların sayısının milyarlara ulaşması muhtemel. Dolayısıyla 2012 Londra Olimpiyat oyunlarını tarihteki ilk sosyal medya olimpiyatı olarak adlandırmak mümkün. Atletler de olimpiyatlar boyunca sosyal medyayı başarılı şekilde kullanıyorlar. Olimpiyat köyünden gerçek zamanlı tweet'ler, elde edilen süre ve skorlar sporcular tarafından kişisel Twitter hesaplarına yansıtılıyor. Aynı şekilde Olimpiyatlardan tweetler de sosyal medyadan paylaşılıyor ve ilk kez 1996 yılında bir internet sitesi ile sanal dünyaya taşınan olimpiyatlar, şimdi pek çok insan tarafından internet ve sosyal medya üzerinden takip ediliyor.

Microsoft, Hotmail servisini kapatıyor. Yeni mail servisinin adı OUTLOOK: Microsoft uzun zamandır hizmet verdiği mail servisi Hotmail'den vazgeçip Outlook.com adlı yeni bir hizmet ağı açtı. Bu uygulama ile kullanıcılarına daha sosyal bir e-posta deneyimi sunan Microsoft, görüştüğünüz kişilere ait Twitter – Facebook hesapları ve son iletileri Outlook tarafından aynı pencerede sunabilecek. Windows Live Messenger destekli servis, kullanıcıların önümüzdeki günlerde Skype hesaplarını ana ekrandan kullanabilmelerini sağlayacak.

Google Facebook’un En Büyük Ortaklarından Wildfire’ı Satın Aldı: Yaklaşık 3 yıldır sosyal medya yönetimi konusunda hizmet veren Wildfire, Google tarafından satın alındı. Son dönemin en çok ses getiren satın almalarından birine daha imza atan Google, portföyünde Facebook, Google+, Twitter, Pinterest, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal medyanın büyüklerini bulunduran ve Facebook ile ortak çalışmalar yapan Wildfire'ı satın alınca sosyal medya uzmanlarının ve sektör analistlerinin kafasında soru işaretleri yarattı. Satın alma ile ilgili herhangi bir fiyat konuşulmazken, sosyal medya kulislerinde 250 milyon dolar gibi bir rakam telaffuz ediliyor.

Dropbox hacklendi: Geçtiğimiz hafta hem Türkiye'de hem de dünyada hacklenme olaylarının oldukça ses getirdiği bir dönemdi. Takip ettiyseniz geçtiğimiz dönemde Linkedin'in akabinde Garanti Bankası, TTNet gibi markaların facebook hesaplarının hacklenmesi ile internet camiası epeydir hack olayları üzerine kafa yoruyor. Son olarak Dropbox'da hesabı olan 295 kullanıcı spam mail ile firmaya şikayette bulundu ve Dropbox resmi bir açıklama yaparak kullanıcılarına ait bilgilerin çalındığını ve üçüncü parti siteler tarafından bu hesaplara erişim sağlandığını belirtti.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap