BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Anlamını 'Havada Asılı Bahçeler' den Alan Asma Bahçeler de Ufukla Göz Gözesiniz

Anlamını 'Havada Asılı Bahçeler' den Alan Asma Bahçeler de Ufukla Göz Gözesiniz

1994 yılında kurulan Tanyer İnşaat, İzmir semalarına Altınvadi, Altınova ve Mavi Su Evleri'ni kazandırdıktan sonra yeni bir mimariye imza atıyor: Asma Bahçeler! Bahçesi teras, terasları bahçe olan bu özgün mimariye sadece İzmirliler değil Türkiye'nin dört bir yanından talepler yağıyor. Asma Bahçeler'in internet reklamcılığını ve sosyal medyasını yöneten AdresGezgini olarak, başarılı projenin sahiplerinden Taylan Tanyer ile söyleştik. Eğer ki bu özgün, ferah mimarinin nasıl ortaya çıktığını ve gelişimini merak ediyorsanız, buyrun söyleşimize...

Taylan Bey, öncelikle sizi tanıyalım, Taylan Tanyer kimdir?

Taylan_Tanyer_21983 yılında Adana'da doğdum. Ama aslen Ispartalıyız. Babam o zaman orada görevliymiş. Adana'dan, Ankara'ya Ankara'dan da İzmir'e geliyoruz. Babamın (Münir Tanyer) binbaşılıktan emekli olması ile de temelli İzmir'e yerleşiyoruz. İnşaat sektörü aileden gelen bir meslek, halam inşaat mühendisi. Bizim İzmir'e yerleştiğimiz yıl, Narlıdere'nin geleceğini görmeleri ile beraber Tanyer İnşaat'ı kuruyorlar. Önce Altınvadi sonra Altınova, Altınova'nın ardından Mavi Su Evleri projesine başlanıyor. Bu üç proje sırasında başka projelerin yapımı da oluyor tabii. Ben Tanyer İnşaat bünyesine Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü'nü bitirince katıldım. Mavi Su Evleri projesinin başında İnsan Kaynakları ve Satın Alma görevi ile çalışıyordum. Şu anda da Tanyer İnşaat'ta çalışmaya devam ederken bir diğer yandan Yaşar Üniversitesi'nde master yapıyorum.

Asma bahçelerin ilham kaynağı neydi sizce?

Asma Bahçeler'in konumlandığı arsa yaklaşık 10 yıldır bizimdi. Arazi tamamen kayalık ve dik olduğu için farklı bir proje yapmamız gerektiğinin farkındaydık. Mimarımız Metin Kılıç'ın tasarladığı teraslama yöntemi ile konut inşaası bizi çok heyecanlandırdı. Çünkü eşi benzeri olmayan bir proje. Bildiğini üzere alttakinin çatısı bir üsttekinin bahçesi oluyor. Bahçeler çok büyük ve geniş olduğu için siz bahçedeyken aşağıyı görmüyorsunuz. Dolayısıyla ufkuya baktığınızda sonsuzluğa bakıyor gibi oluyorsunuz. İsminin hikayesini de ufuk ile göz göze, havada asılı hissi uyandıran bahçelerimizden aldık. Asma'yı asma yaprağı anlamında değil de 'havada asılı bahçeler' anlamında kullanarak Asma Bahçeler olarak belirledik.

Babil'in Asma Bahçeler'ini çağrıştırıyor, eminim ki çoğu insan hikayenin buradan geldiğini düşünmüştür...

Tabii ki o da var. Reklam şirketimiz bize Babil'in Asma Bahçeleri'nin fotoğrafını getirdiler. Onlar da aynen böyle teras şeklinde. Onunla da bağdaştırdık ismi. Her iki anlamda da güzel bir hikaye çıktı Asma Bahçeler için.

Peki Asma Bahçeler'in diğer projelerden farkı ne, özellikleri neler?

Asma bahçeler projelerinin en büyük özelliği kuşbakışı yukarıdan baktığınız zaman arazinin tamamını yeşil görmeniz. Çok büyük bir özellik. Tamamen doğa dostu bir proje. Bu özelliklerinden sadece bir tanesi. 2 tane yatay asansörümüz var. Arazi çok dik olduğu için aşağıda oturan sakinler araçlarını park ettikten sonra yatay asansörlerle dairelerine ulaşacaklar. Burada hem çok güzel bir doğa manzarası hem de deniz manzarası eşliğinde keyifli vakitler geçirecekler. Bunların yanında daire içinde kullandığımız bütün malzemeler model fuarlarda sergilenen ürünlerden seçildi. Değerleri ile bilinen ürünler, Asma Bahçeler sakinlerine yakışacak türden. Havada asılı bahçelerimiz var, bunların yanında çocuklarımız için oyun alanları var. Sosyal tesis alanlarımız çok geniş. Ama bizim diğer projelerden ayrılan noktamız vadi, orman ve deniz manzarasına konumlanmış evlerimiz. Hem şehirden uzak hem de şehirin yanı başında. Asma Bahçeler'in de sloganı bu biliyorsunuz. ''4 dakikada hayat standartlarınız yükselecek.'' Asma Bahçeler'de yaşayanlar işte bu sebeplerden ötürü kendilerini ayrıcalıklı hissedecekler.

Asma Bahçeler projesinin son teslim tarihini ne zaman?

Projeyi 2015 Haziran'da teslim edeceğiz. Ama hızlı gidiyoruz. Daha öncesinde teslim etmeyi planlıyoruz. Keyifli bir sürpriz yapacağız ev sahiplerimize inşallah.

İnşaatı devam eden projede kaç ev satıldı?

Projenin teslim edilmesine bir buçuk yıl gibi bir süreç var, dengeli bir satış politikamız var. Evlerimizi ilk alan müşterimizi mağdur etmeden sürdürdüğümüz bir politika bu. Asma Bahçeler konutlarını satarken ne koşuyor ne de duruyoruz; ama illa bir oran vermemi isterseniz %60'ını satmış bulunmaktayız.

Narlıdere Belediye'sinin sürdürdüğü Beyaz Vadi Projesi'ne destek vermenizle biliniyorsunuz. Bu destekten bahseder misiniz?

Hemen yanımızda 80 dönümlük bir park alanı var. Mimarımız Metin Bey bir proje çizdi. Bunu da belediye ile paylaştık. Onların da çok hoşuna gitti. Kurgulama projesini de bittikten sonra da onayladılar. Gerçekten Beyaz Vadi Projesi bölgeye ve bölgedeki konutlara çok büyük değer katacak bir proje olacak. Bir cazibe merkezi haline gelecek Narlıdere. Basketbol sahaları, bisiklet parkurları, tenis kortları, küçük bir AVM, kafeterya, amfi tiyatro, şelaler... Her anlamda çağdaş ve büyük bir park projesi. Bu konuda belediye ile işbirliği içindeyiz. Projede büyük katkılarımız oldu. Hayalimizdeki gibi bir proje olması, buradaki insanlara yakışan bir proje olması için elimizden geleni yapacağız. Satış ofisimiz yine mimarımız Metin Bey'in çalışması. Yabancı mimarlık sitelerinden ödül aldı,bir çok üniversite yapımızı inceledi. İşte bu çok beğenilen satış ofisimiz de Beyaz Vadi Projesi'nin bir unsuru olacak.

Tanyer İnşaat'ın İzmir için düşündüğü başka projeleri var mı?

İzmir'in genişleyebileceği lokasyonlarda fizibilite çalışmalarımız sürüyor. Bunların arasında Çiğli ve Bayraklı bölgesi var. Şu an çok revaçta biliyorsunuz. Orada çalışmalarımız sürüyor ve tabii ki Çeşme var. Çeşme'nin bütün Türkiye'ye hitap eden bir yapısı var. Dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanından insanlar geliyor. Yaz ayı kısa da olsa talebi hiçbir zaman azalmayan bir bölge. Çeşme ile ilgili fizibilte ve yatırım çalışmalarımız sürüyor.

Taylan_Tanyer_1

Satış ofisinizin ve Asma Bahçeler'in özgün mimarisi onları diğerlerinden farklı kılıyor. Sanat ve estetiğin projeleriniz ile bağlantısı nedir?

Sanat inşaatı tabi ki etkiler; ama burada inşaatın sağlamlığı ve kalitesi aynı zamanda da mimarın kafasındakinin hayata geçirilirken birbirleriyle örtüşmesi önemli. Diğerlerinden farklı olmak için çaba sarfetmek kafa yormak gerekiyor. O yüzden dediğim gibi sanatın ve inşaatın uyumlu bir şekilde yürümesi lazım. Bu başarıldığı zaman zaten diğerlerinden farklılaşıyorsunuz. Ve ortaya çok güzel bir şey çıkıyor. Sanatla yoğrulmuş bir inşaat ürünü ortaya koyduğunuzda insanlar tarafından hemen anlaşılıyor, daha projeyi anlatmaya zaman kalmadan. Çünkü artık o kadar alternatif var ki, insanlar farklı olanı aralarından seçip çıkarabiliyorlar.

AdresGezgini olarak bu güzel röportaj için Taylan Tanyer'e teşekkür ediyoruz.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap