BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Arama Terimlerinin Zaman İçerisindeki Değişimi

Arama Terimlerinin Zaman İçerisindeki Değişimi

Arama Terimlerinin Zaman İçerisindeki Değişimi

Geçmişte ve yakın zamanda Google arama motoruna yazdığınız kelimeleri veya kelime gruplarını düşünürseniz, muhtemelen eskiden yaptığınız aramalar daha net, tek kelimeden oluşurken şu an yaptığınız aramalar daha uzun ve spesifik aramalardır. Bu demek değil ki arama terimlerini değiştiren bir tek sizsiniz. Google kullanıcıları bu büyük dijital kütüphanede gezinirken daha belirgin bir dil kullandıkları için, yapılan aramalar da zaman içerisinde karmaşık ve bir o kadar spesifik hale geldi.

Kullanıcıların arama süreçlerindeki bu değişim elbette reklamverenler için de bir optimizasyon habercisi. Eski ve alışkın oldukları anahtar kelimeler yerine daha uzun ve ayrıntılı kelimeleri çalışmalara eklemenin tam zamanı.

Arama terimlerini genel anlamda ikiye bölerek düşünebiliriz; kullanılan ilk kelimeler konuyu ifade ederken devam eden kelimeler ise konuyu nitelendiren sözcüklerdir ve niteleyici sözcükler olarak adlandırılırlar. Konuyu ifade eden arama terimlerini ele aldığımızda; "erkek pantolon, kaykaylar, lokantalar'' gibi örnekler verebiliriz, niteleyici sözcüklerde bu örnekler "en uygun, en yakın, nasıl kullanılır" gibi terimler şeklinde karşımıza çıkar. Reklam verenler için ise, niteleyici sözcükler sürekli değişen tüketici taleplerine uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Kullanıcılar, genel anlamda niteleyici sözcükleri araştırma yaparken, ürünleri karşılaştırırken ve fiyatları incelerken kullanıyor. Bunu da genellikle ürünlerin belirgin özelliklerini (örneğin; renk, boyut ve fiyat) arayarak ve kendilerini de tanımlayarak yapıyorlar. Firmalar da bu aşamada tek çözüm mantığıyla ilerlemek yerine, hedef kitlelerinde bulunan tüketicilerin tarz ve ihtiyaçlarına göre ürünleri bulmalarına yardımcı olabilir. Bu aşamada reklam içeriklerini gözden geçirebilir ve anahtar kelimelerini değiştirerek, hedef tüketicisine daha kolay ulaşma imkanı elde eder. Bunu bir örnekle pekiştirelim; yaklaşan yılbaşında niteleyici sözcüklerin tüketici aramalarında ürün veya hizmette yaratacağı değişimi bilmek önemli. Artık "Çam Ağacı" araması yerine "Yılbaşı için büyük beyaz çam ağacı" aramasının tüketicisinin beklentisine daha uygun olduğunu kavrayarak reklam çalışmalarını gözden geçirebilir.

Tüm reklamverenler bu arama terimlerine Google Trend'ler üzerinden erişim sağlayabilirler. Detaylı bilgi almak ve konu hakkında sorularınızı iletmek için AdresGezgini olarak biz her zaman bir telefon kadar yakınınızdayız.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Zeynep Ertuğrul tarafından yayınlanmıştır.

Zeynep Ertuğrul, 20 Eylül 1998 yılında İzmir’de doğdu. 2020 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldu. Stajını TRT İzmir Müdürlüğü’nde radyo programlarının sosyal medyalarını yöneterek gerçekleştirdi. Üniversite eğitimi sürerken; part-time pek çok işte çalışmasının yanı sıra mezuniyetinden sonra da müşteri ilişkilerini geliştirecek iş deneyimleri edindi. Sosyal hayatında tam bir hayvansever olan Zeynep’in bir tane de kedisi var. Sokaktakilerle de yakın arkadaş. Film ve dizi izlemekten çok hoşlanır, en sevdiği aktivite ise; sinemaya gitmektir. Dijital dünyaya olan ilgisi onu AdresGezgini ile tanıştırdı.

Yorum Yap